Wsparcie niepodleg貫j, wolnej i demokratycznej Bia這rusi jest moralnym obowi您kiem wsp馧czesnych demokratycznych przyw鏚c闚 - pisz w li軼ie otwartym do Bia這rusin闚 byli dzia豉cze "Solidarno軼i" i wi篥niowie polityczni. Podpisali si pod nim m.in. prezydent Lech Wa喚sa, Jan Lity雟ki, Adam Michnik oraz Lucyna i Henryk Wujcowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List do Białorusinów
List do Białorusinów  Fot. AG

***

Białoruś. Wiec Swiatłany Cichanouskiej w Grodnie
Białoruś. Wiec Swiatłany Cichanouskiej w Grodnie  Fot. Ruslan Kulewicz

Do Przyjaciół Białorusinów.

Drodzy Przyjaciele, Drodzy Obywatele Republiki Białorusi,

75 lat temu społeczeństwom Europy Środkowej i Wschodniej narzucono nowy porządek świata, który był wynikiem tragicznych wojen prowadzonych pomiędzy wielkimi globalnymi mocarstwami. Przez dekady narody Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, krajów Półwyspu Bałkańskiego, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy zmuszone były walczyć o najważniejsze wartości: wolność jednostki, niepodległość, szacunek do człowieka oraz poszanowanie prawdy. Wartości, które stanowią tożsamość wszystkich demokratycznych państw świata.

9 sierpnia 2020 wspaniały naród Białorusi po raz kolejny stanie do walki o wartości, bez których żadne społeczeństwo nie może nazywać się wolnym.

Z ogromnym wzruszeniem i dumą obserwujemy Waszą siłę i determinację, by te wybory były świętem demokracji i zwycięstwem wolnych obywateli Białorusi.

40 lat temu polski ruch Solidarności doprowadził do upadku komunizmu w Polsce.

Dzięki odwadze obywateli, sile walki i wierze w zwycięstwo niemożliwe stało się możliwym. Nie byłoby jednak polskiego sukcesu bez solidarności państw demokratycznych i determinacji historycznych przywódców wolnego świata.

Pomni własnych doświadczeń oraz doświadczeń wielu pokoleń walczących o wolność, mówimy jasno i wyraźnie, iż obywatele Białorusi nie są i nie mogą pozostać w tej walce sami.

Wsparcie niepodległej, wolnej i demokratycznej Białorusi jest moralnym obowiązkiem współczesnych demokratycznych przywódców.

Solidarność niech płynie od wszystkich wolnych obywateli świata, a mury runą.

*Lech Wałęsa, Przywódca Solidarności, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Prezydent RP w latach 1990 – 1995, więzień polityczny

Leszek Balcerowicz, działacz Solidarności, lider zmian gospodarczych w Polsce po upadku komunizmu

Konrad Bieliński – działacz Solidarności, więzień polityczny

Bogdan Borusewicz, działacz Solidarności, Wicemarszałek Senatu, więzień polityczny

Zbigniew Bujak, działacz Solidarności, więzień polityczny

Władysław Frasyniuk, działacz Solidarności, więzień polityczny

Ewa Kulik-Bielińska, działaczka Solidarności, więźniarka polityczna

Barbara Labuda, działaczka Solidarności, więźniarka polityczna

Bogdan Lis, działacz Solidarności, więzień polityczny

Jan Lityński, działacz Solidarności, więzień polityczny

Adam Michnik, działacz Solidarności, Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej”, więzień polityczny

Grażyna Staniszewska, działaczka Solidarności, więźniarka polityczna

Ludwika Wujec, działaczka Solidarności

Henryk Wujec, działacz Solidarności, więzień polityczny

Białoruś. Protest w Białymstoku

W związku z represjami, jakie mają miejsce na Białorusi przed wyborami prezydenckimi, w Białymstoku zorganizowano już cztery manifestacje. Podobne odbywały się dotąd w wielu polskich miastach, a także w innych krajach poza białoruskimi granicami. W Białymstoku organizowali je pracujący tu i uczący się Białorusini (z Białorusi).

Protest „Solidarni z Białorusią” w podlaskiej stolicy zaplanowano też na najbliższy wtorek (4 sierpnia). Ma rozpocząć się na Rynku Kościuszki o godz. 17. Jego organizatorami są Białoruski Dom w Warszawie i poseł Tyszkiewicz. W zapowiedzi tej manifestacji na Facebooku czytamy: „Okażmy solidarność z narodem białoruskim, który walczy dziś o swoją wolność. Zaprotestujmy też przeciw fali represji i aresztowań na Białorusi. Wesprzyjmy prodemokratyczne, proeuropejskie i niepodległościowe społeczeństwo obywatelskie na Białorusi przed wyborami prezydenckimi 9 sierpnia”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem