Przez ostatnie kilka lat Centrum Trzech Kultur i Zespół Szkół w Suchowoli zbierały z okolic fragmenty porzuconych macew lub wykorzystywanych do innych celów. Teraz okruchy nagrobków dawnych mieszkańców miasteczka wreszcie znalazły godne miejsce. Na cmentarzu żydowskim w Suchowoli powstało lapidarium, w które wmurowano zebrane fragmenty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wmurowanie lapidarium odbyło się w ramach Festiwalu Kultur, którego trzecia edycja zakończyła się w weekend w Suchowoli. Wcześniej pasjonaci z Centrum Trzech Kultur i wolontariusze, pielęgnujący historię i wielokulturowość miasteczka oraz pamięć po jego dawnych mieszkańcach, sprzątali miejscowy cmentarz żydowski.

Lapidarium to efekt kilkuletnich projektów edukacyjnych i akcji organizowanych wspólnie przez dwie placówki.

– Wmurowanie lapidarium to przełomowe wydarzenie, gdyż macewy znalazły należne im miejsce po kilkudziesięciu latach tułaczki. Liczymy na to, że jak do tej pory mieszkańcy gminy Suchowola będą przekazywać do nas kolejne macewy. Je również umieścimy w powstałym lapidarium – mówi Dawid Gudel z Centrum Trzech Kultur w Suchowoli. – Dziękujemy za ogromne zaangażowanie – wolontariuszom, pracownikom Urzędu Gminy w Suchowoli oraz Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy za wsparcie merytoryczne i terenowe.

Kapliczki i historie lokalne

To już kolejna akcja suchowolskiego Centrum Trzech Kultur, w ramach której placówka pielęgnuje dziedzictwo tych terenów. Centrum w ub.r. stworzyło m.in. bazę najstarszych kapliczek z terenu gminy, które pracownicy spisywali, jeżdżąc od wioski do wioski, wypytując mieszkańców o szczegóły. Powstała wystawa fotograficzna, m.in. wędrująca po wsiach, ma powstać film krótkometrażowy i wyrzeźbione miniaturki.

Centrum edukuje dzieci i młodzież w kwestii szacunku do przeszłości – ostatnio ogłosiło konkurs dla młodzieży na spisywanie wspomnień związanych z gminą Suchowola (mogą to być interesujące biografie członków rodziny, historie z czasów wojny, opowieści o deportacjach czy pracach przymusowych, ale też teksty dotyczące lokalnych tradycji, wielokulturowego dziedzictwa tych terenów, sąsiedztwa chrześcijańsko-żydowsko-muzułmańskiego. Wszystkie nagrodzone teksty zostaną wydane w publikacji „Historie lokalne gminy Suchowola” (prace można wysyłać do końca września na adres Centrum Trzech Kultur, bądź elektronicznie na: ctk@suchowola.pl – w tytule maila należy wpisać: Konkurs Historie Lokalne).

Wielokulturowy festiwal

Centrum Trzech Kultur w nowym budynku w Suchowoli otwarto w 2018 roku w ramach projektu: „Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego Kalwarii i Suchowoli” współfinansowanego z programu INTERREG Litwa-Polska. CTK prezentuje m.in. wystawy poświęcone kulturze polskiej, żydowskiej i tatarskiej tych terenów, jest tu też punkt informacji turystycznej.

Jednym z przedsięwzięć placówki jest też zakończony właśnie Festiwal Kultur (współorganizowany również przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki oraz Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Białymstoku), przybliżający różne kultury, języki, tańce, kulinaria. W tym roku na festiwalu dominowały akcenty żydowskie, cygańskie i ukraińskie.

W różnych miejscówkach odbyły się koncerty muzyki cygańskiej (w wykonaniu cygańskiej poetki i pieśniarki Teresy Mirgi i jej zespołu Kałe Bała/Czarne Włosy) i muzyki ukraińskiej (w wykonaniu kontrabasisty Ksawerego Wójcińskiego i Maniuchy Bikont, która od lat jeździ na ukraińskie i białoruskie Polesie, by nagrywać pieśni i uczyć się od najstarszych mieszkańców wsi).

Sprzątano także cmentarz żydowski, odbył się warsztat stolarsko-rzeźbiarski oraz warsztat kuchni żydowskiej poprowadzony przez Włoszkę, mieszkającą w Polsce – Alessię Di Donato (zostanie opublikowany w sieci w formie wideo). Na wszystkie wydarzenia był wstęp wolny, festiwal został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2020.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziękuję. Niewiele ocalało z tylu lat sąsiedztwa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0