Pandemia zmieniła wszystko. Wcześniej nikomu na myśl nie przyszło nawet, że studenci IV roku aktorstwa nie pokażą swojego dyplomu bezpośrednio, jak dziesiątki pokoleń przed nimi - wprost przed publicznością. A jednak. W tym roku spektakl dyplomowy odbywa się online - we wtorek (14 lipca), o godz. 19 na kanale YouTube. Spektakl jest szczególny także z innego względu - opowie o pandemii. Towarzyszyć mu będzie dyskusja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tekst, współpracując na bieżąco ze studentami, napisała (i spektakl wyreżyserowała) reżyserka Agata Biziuk (niegdyś także absolwentka białostockiej Akademii Teatralnej, teraz pracująca z polskimi teatrami i przygotowująca autorskie spektakle). Jak opowiada nam w rozmowie reżyserka - czasu zespół miał mało, bo zaledwie miesiąc, wcześniej studenci mieli przygotować coś zupełnie innego z innym reżyserem. Ale zmieniło się wszystko, tak jak pandemia zmieniła nasze postrzeganie świata, codzienne nawyki i rytuały.

Traumy i lęki

I o tym też opowiada m.in. spektakl „PandemiJa”, który jest protestem młodych ludzi wobec nowej sterylnej rzeczywistości. Pandemia dotknęła aktorów wyjątkowo – nie mogli przez kilka miesięcy wykonywać swojego zawodu, jak inni czują strach i frustrację. Tak powstał oniryczno-kolażowy spektakl, w którym partnerem i lalką staje się kamera. „Korzystając z technik mieszanych, przenosimy się w świat dotykający pandemii, w krzywym zwierciadle odbijamy prozaiczność życia, ale i mierzymy się z największymi traumami i lękami” – mówią twórcy.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Scenografię i kostiumy przygotowała Marika Wojciechowska, muzykę – Natasza Topor, a choreografię – Anna Sawicka-Hodun. Reżyserem świateł jest Maciej Iwańczyk, za zdjęcia odpowiedzialny jest Tobiasz Czołpiński, a za montaż – Jonasz Czołpiński. Występują: Małgorzata Apse, R?dolfs Apse, Magdalena Bednarek, Anna Konieczna, Karolina Mazurek, Anna Nieciąg, Katarzyna Pilewska, Karol Sławek, Agata Słowik, Zbyszek (gościnnie).

 

Spektakl i dyskusja

Rejestrację dyplomu będzie można zobaczyć we wtorek (14 lutego) o godz. 19 na kanale YouTube Akademii Teatralnej Filii w Białymstoku. Spektaklu można szukać przez wyszukiwarkę, link do nagrania zostanie też opublikowany na wydarzeniu na Facebooku. Przedstawieniu towarzyszy  dyskusja: „PandemiJa, czyli widzowie, młodzi i wirus www teatrze: obserwacje i perspektywy”. Rozpocznie się zaraz po spektaklu, około 20.10 (na Facebooku).

Udział wezmą: autorka tekstu i reżyserka spektaklu – Agata Biziuk, kurator teatralny, dramaturg, publicysta, pełnomocnik dyrektora TR Warszawa – Roman Pawłowski, socjolożka, działaczka społeczna i polityczna prowadząca badania nas pandemią – Katarzyna Sztop-Rutkowska oraz występująca w spektaklu studentka Małgorzata Apse.

Prowadzi: Maria Żynel, aktorka, reżyserka i pedagożka białostockiej Filii AT.

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Dyskusja będzie transmitowana na żywo m.in. na Facebooku. Twórcy zapraszają do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań.

Wydarzenie poświęcone premierze na Facebooku 

Pomóż potrzebującym

– Spektakl wyemitujemy bezpłatnie – informuje Magda Wieremiejuk z Akademii Teatralnej. – Zachęcamy jednocześnie do dobrowolnych wpłat na fundusz stypendialny dla naszych studentów – na konto 72 1130 1017 0020 1557 2020 0002 i/lub wpłat na rzecz niezwykle kosztownej kuracji przeciwnowotworowej prof. Andrzeja Strzeleckiego – na subkonto podopiecznego Fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie PL73 1600 1462 1893 9704 1000 0068 z dopiskiem „dla Andrzeja S.”

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem