Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O działaniach zachęcających do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich (12 lipca) informowali podczas czwartkowej (2 lipca) konferencji prasowej zastępcy prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński.

Wydłużona praca departamentu

Rudnicki przypomniał, co trzeba zrobić, aby białostoczanie mogli zagłosować, jeśli w dniu drugiej tury wyborów będą poza miejscem zamieszkania (np. na wakacjach): – Wystarczy do 10 lipca zgłosić się do departamentu obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul Branickiego 3/5 po zaświadczenie o prawie do głosownia [budynek ten został dodatkowo oznaczony specjalnymi banerami profrekwencyjnymi – przyp. red.] Trzeba wypełnić wniosek, pokazać swój dowód osobisty i od ręki można otrzymać takie zaświadczenie.

Jak przypomniał, można to zrobić elektronicznie, wysyłając maila lub wysyłając faks.

Aby umożliwić mieszkańcom odebranie takiego zaświadczenia, białostocki magistrat wydłużył pracę departamentu obsługi mieszkańców. Do 9 lipca czynny jest on teraz (w sprawach wyborczych) od godz. 7.30 do godz. 18.

– Nie ma potrzeby umawiania wizyt telefonicznie – zastrzegł Rudnicki.

I dodał: – Wszystkie zaświadczenia wydane przed pierwszą turą głosownia, ważne będą w czasie głosownia w czasie drugiej tury.

Gdzie można się dopisać?

Z kolei dopisać się do spisu wyborców można do 7 lipca. Odpowiedni wniosek mogą złożyć osoby, które przebywają czasowo w Białymstoku w dniu wyborów. Można go złożyć także elektronicznie (na stronie gov.pl), pocztą, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby. Natomiast wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy w dniu głosowania skończą 60 lat, mogą ustanowić pełnomocnika. Wniosek o sporządzenie aktu takiego pełnomocnictwa należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do 3 lipca.

Osoby, które będą 12 lipca podlegały obowiązkowej kwarantannie, mogą zgłosić chęć głosownia korespondencyjnego najpóźniej do 7 lipca, natomiast te osoby, które rozpoczną kwarantannę lub izolację po tym terminie – najpóźniej do 10 lipca. Wyborcy tacy, którzy zrobili to przed pierwszą turą, nie muszą teraz już tego ponownie czynić. Wszystkie te formalności też załatwiane są przy ul. Branickiego 3/5.

Szczegółowe informacje dostępne są na internetowych stronach www.bialystok.pl oraz na bip.bialystok.pl w zakładce: wybory prezydenta RP.

Wybory prezydenckie 2020. Miasto zachęca do udziału

Jak zapowiedział Przemysław Tuchliński, w ramach działań profrekwencyjnych w wielu punktach podlaskiej stolicy zawisną banery zachęcające do głosowania i informujące o możliwości odebrania zaświadczeń uprawniających do głosowani poza miejscem zamieszkania. Odpowiednie materiały zachęcające do udziału w drugiej turze wyborów mają też pojawić się w lokalnych mediach. Białystok dołączył także do frekwencyjnej „bitwy” miast powyżej 50 tys. mieszkańców. W mieście takim, w którym suma głosujących w obu turach wyborów prezydenckich będzie najwyższa, zorganizowany zostanie specjalny koncert Freekwencja Festiwal z udziałem m.in.: Dawida Podsiadły, Artura Rojka, Darii Zawiałow, Krzysztofa Zalewskiego, Mrozu, Organka, Pezeta czy Ralpha Kaminskiego.

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki wyborów. Białystok głosował na Andrzeja Dudę. Dobry wynik Szymona Hołowni

W pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja w Białymstoku wyniosła aż 67,10 proc. (w Podlaskiem – 60,35 proc., a całym kraju – 64,51 proc.).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.