Dwa wieczory, cztery koncerty, polska klasyka łączona z elektroniką. A w tle widok na jedno z najpiękniejszych polskich jezior - Wigry. W piątek i sobotę (26-27 czerwca) szykuje się bardzo obiecujące spotkanie z muzyką na plaży PTTK w Starym Folwarku. Zobaczyć je i posłuchać będziemy mogli, skąd tylko chcemy - koncerty WigroSfery będą transmitowane online. Wystąpią: Resina, NeoQuartet, Roshko Brothers-Duo Roszkowski i Voytek Proniewicz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najlepiej byłoby się na takim festiwalu po prostu znaleźć – chyba już wszyscy tęsknimy do tak bezpośrednich spotkań z artystami, do stanu bycia na koncercie, a gdy odbywa się jeszcze w plenerze – stan błogostanu się jeszcze powiększa, w jedno skleja się bowiem i cudowna natura, i cudowne dźwięki.

Ale sytuacja jest jaka jest, nadal mamy zagrożenie epidemiologiczne i zakaz imprez masowych, festiwal odbywa się więc online.

Niewykluczone, że wydarzenie poza siecią odbędzie się – dla części słuchaczy – także na żywo, trwają właśnie ustalenia, ile osób ewentualnie mogłoby przebywać na plaży i okolicy, i uczestniczyć w koncertach bezpośrednio. Ale ci, którzy do Wigierskiego Parku Narodowego nie dotrą, będą mogli słuchać koncertów w swoich domach i ogrodach. Takie jest bowiem założenie projektu – emisja online poprzez platformę Kultura na Wynos.

Eksploracje i eksperymenty

WigroSfera. NeoQuartet
WigroSfera. NeoQuartet  Fot. Materiały prasowe

Zaproszeni goście to wybitni polscy artyści, m.in. jedna z najbardziej interesujących współczesnych wiolonczelistek, łączących klasykę z electro – Resina (Karolina Rec), znakomity zespół, który w muzyce współczesnej wypracował już sobie świetną pozycję – NeoQuartet, bracia Roszkowscy (Roshko Brothers), którzy eksplorują m.in. dawne brzmienia i łączą je z zaskakującymi autorskimi aranżacjami, czy utalentowany skrzypek Voytek Proniewicz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Paweł Szymański, uznany polski kompozytor, którego utwory będą też wykonywane podczas festiwalu.

Projekt WigroSfery, jak mówi Katarzyna Smoła, odpowiadająca za promocję festiwalu – w głowach organizatorów zrodził się w trakcie kwarantanny. Pomysł muzyczno-leśnych kąpieli online został pozytywnie zaopiniowany i dofinansowany w programie Kultura w Sieci, a teraz, po kilku tygodniach przygotowań, wszystko dopinane jest na ostatni guzik.

Muzyka prosto z plaży

Dwa wieczory koncertów transmitowane będą online ze sceny usytuowanej na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na Wigry. Idea? Prezentacja klasyki polskiej muzyki oraz najnowsze jej osiągnięcia wykorzystujące nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni odbędą się cztery koncerty, podczas których usłyszymy klasyczne tria smyczkowe Karola Lipińskiego, współczesne dzieła Pawła Szymańskiego i Krzysztofa Pendereckiego, elektryczny kwartet smyczkowy wraz z syntezatorami, muzykę elektroniczną oraz klasyczną wiolonczelę. Taki rodzaj rozumienia muzyki zapowiada więc prawdziwą ucztę, eksperyment, pozwalający na spotkanie z brzmieniami tworzącymi wielowarstwową dźwiękową konstrukcję.

Dodatkową atrakcją jest możliwość usłyszenia, co o współczesnej muzyce sądzą sami artyści – każdego dnia po koncercie zostaną przeprowadzone z nimi rozmowy, które będą też transmitowane.

Program

Harmonogram koncertów jest następujący:

Dzień I – 26 czerwca

* godz. 19.30

VOYTEK PRONIEWICZ & ROSHKO BROTHERS

Joseph Haydn – Trio londyńskie C-dur nr 1 na 2 skrzypiec i wiolonczelę

Krzysztof Penderecki – Cadenza na skrzypce solo

Karol Lipiński – Trio g-moll op. 8 na 2 skrzypiec i wiolonczelę

Trio złożone z wybitnych polskich artystów przedstawi program, który w pełni pokazuje bogactwo piękna i wirtuozerii twórczości Josepha Haydna, Karola Lipińskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego.

WigroSfera. Voytek Proniewicz
WigroSfera. Voytek Proniewicz  Fot. Materiały prasowe

* godz. 20.30

NEOQUARTET

Paweł Szymański – Cztery utwory na kwartet

Projekt NEO ELECTRIC QUARTET

W pierwszej części koncertu jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej przedstawi dzieło Pawła Szymańskiego, kompozytora, który znany jest ze swojego zamiłowania do Suwalszczyzny. W drugie części zaprezentowany zostanie unikatowy na skalę światową projekt Neo Electric Quartet, gdzie muzycy NeoQuartet eksplorują nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze.

Dzień II – 27 czerwca

*godz.19.30

BAROX – ROSHKO BROTHERS

Jan Roszkowski – kompozycje, wiolonczela, koto, elektronika

Adam Roszkowski – skrzypce, sansula, loopy/elektronika

Projekt muzyczny Adama i Jana Roszkowskich. Ideą powstania było znalezienie materii pomiędzy utworami klasycznymi z okresu baroku oraz autorskimi kompozycjami braci. Jest to muzyka świata i jej barwy można opisać jako falujące przestrzenie czy orientalny sound Dalekiego Wschodu. Kolory brzmień pochodzą od takich instrumentów, jak: monochord, harfa kotamo, indyjska tabura. Projekt wymyka się podziałom na znane gatunki i style, scala brzmienia akustyczne z nowoczesnymi. Barox łączy klasykę z elektroniką, pozostając w duchu słowiańskiej melancholii.

WigroSfera. Resina
WigroSfera. Resina  Fot. Materiały prasowe

*godz. 20.30

RESINA

Wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka Resina (Karolina Rec) uważana jest za jedną z najbardziej interesujących twórczyń współczesnej kameralistyki. Artystka należy do wąskiego grona artystów skupionych wokół cieszącej się środowiskowym uznaniem brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records.

***

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz ze środków Województwa Podlaskiego. Mecenat nad wydarzeniem objęło Miasto Suwałki, patronat medialny – Gazeta Wyborcza

Szczegóły na:

FB: www.facebook.com/events/2910896948988063/

Instagram: https://www.instagram.com/wigrosfera/

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem