Bia這stocki Instytut Dzia豉 Miejskich wsp鏊nie z Domem Bia這ruskim w Warszawie organizuj pod has貫m "Listy solidarno軼i" maraton solidarno軼i z wi篥niami politycznymi na Bia這rusi. Prze郵adowanymi przed zbli瘸j帷ymi si w tym kraju wyborami prezydenckimi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach akcji wsparcie będzie można okazać w poniedziałek (22 czerwca) przy ul. Piotrkowskiej 2a lok. 3 w Białymstoku (Meetingownia) w godz 18 - 20. Podpisane listy - pocztówki zostaną wysłane do więźniów politycznych na Białorusi aresztowanych z powodu swojej aktywności społecznej i politycznej. Organizatorzy akcji przypominają:

- Autorytarne władze w Mińsku rozpoczęły nową falę represji w związku z mającymi się odbyć 9 sierpnia tak zwanymi „wyborami” prezydenckimi i już na etapie zbierania podpisów poparcia zaczęli wsadzać działaczy do aresztów. Białoruska milicja zatrzymała łącznie kilkadziesiąt osób: niezależnych blogerów, opozycyjnych polityków i zwolenników pretendentów w kandydaci na prezydenta Białorusi. Przedwyborcze represje zostały potępione przez państwa Unii Europejskiej, Wielką Brytanię, USA i Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Głównym organizatorem akcji „Listy solidarności” - maratonu pisania listów do białoruskich więźniów politycznych jest Białoruski Dom w Warszawie, działający na rzecz demokratycznych przemian w kraju rządzonym przez Aleksandra Łukaszenkę od 1994 r. W Warszawie pocztówki takie były podpisywane 16 czerwca. 17 czerwca sejmowa komisja spraw zagranicznych z inicjatywy przewodniczącego podlaskiej PO, posła Roberta Tyszkiewicza przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do władz w Mińsku o niezwłoczne zaprzestanie prześladowań oraz uwolnienie wszystkich, którzy ostatnio zostali skazani i aresztowani w związku z wyznaczonymi na 9 sierpnia wyborami prezydenckimi w tym kraju. W sprawie obecnych represji na Białorusi oficjalnie stanowiska nie zajęły dotąd polskie władze rządowe czy prezydent.

Według danych organizacji działającej na rzecz praw człowieka na Białorusi „Wiasna” oraz Fundacji Białoruski Dom w Warszawie od 6 maja do 16 czerwca br. na ogólną liczbę 1246 dni aresztu z powodów politycznych skazano 97 osób. Dodatkowo 105 osób zostało ukaranych grzywną na łączną kwotę stanowiącą równowartość około 150 tys. zł. Sejmowa komisja spraw zagranicznych „w sposób szczególny zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie pilnych działań w obronie osób represjonowanych na Białorusi, przetrzymywanych w aresztach w ciężkich warunkach”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem