W czwartek (18 czerwca) po południu prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku potwierdził, że badania wykazały zakażenie u pracownika VII wydziału gospodarczego sądu. 11 urzędników i troje sędziów zostało objętych kwarantanną.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jednocześnie Marek Wasiluk, wiceprezes Sądu Okręgowego w Białymstoku, podkreśla, że jest to informacja aktualna na godz. 13.50 w czwartek, bo osoby objęte kwarantanną zostały przebadane i czekają na swoje wyniki.

Izolacja, kwarantanna, ozonowanie

Do zakażenia nie doszło na terenie budynku sądowego.

6 czerwca pracownik VII wydziału gospodarczego przekazał informację kierownikowi wydziału, że osoba, z którą mieszka, była poddana dzień wcześniej badaniu w kierunku COVID-19. Pracownik ten decyzją Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku od 7 czerwca został objęty kwarantanną. Termin jego badania na obecność koronawirusa został wyznaczony na 12 czerwca. O pozytywnym wyniku zarówno pracownik, jak i kierownictwo sądu uzyskali informację 14 czerwca w godzinach popołudniowych. W tym też dniu w praktyce kontrolę nad stanem epidemicznym w Sądzie Okręgowym w Białymstoku objął sanepid, podejmując stosowne czynności.

Koronawirus. Zakażeni wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łomży i pracownik sądu w Białymstoku

– Pracownik z pozytywnym wynikiem został skierowany na izolację domową, natomiast od 15 czerwca łącznie 11 urzędników i troje sędziów VII Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Białymstoku zgodnie z dyspozycją PSSE zostało objętych kwarantanną. Osoby objęte kwarantanną zostały przebadane i pozostaje nam oczekiwanie na wyniki badań – informuje wiceprezes Wasiluk. – Pomieszczenia VII wydziału gospodarczego, gdzie pracownik, u którego stwierdzono pozytywny wynik, mógł przebywać, poddano procesowi ozonowania.

Sąd nie wstrzymał pracy

Przypomina też, że przez cały czas w Sądzie Okręgowym w Białymstoku obowiązują zarządzenia nakładające reżim sanitarny na wszystkie osoby zatrudnione i niezatrudnione w sądzie, przebywające w pomieszczeniach sądu.

– Tego rodzaju sytuacja nie upoważnia do wstrzymania pracy całego sądu. Odwołanie spraw wyznaczonych w VII wydziale gospodarczym wiązało się przede wszystkim z profilaktyką. Natomiast dalsze działania będą warunkowane wynikami badań i ewentualnie liczbą osób, u których wynik badania okaże się pozytywny. Z tym też będą się wiązać dalsze decyzje, w tym w najgorszym przypadku dotyczące całkowitego zaprzestania czynności przez Sąd Okręgowy w Białymstoku – zaznacza sędzia Marek Wasiluk.

W czwartek (18 czerwca) rano wojewoda podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformowali o 13 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Liczba zakażeń rośnie zwłaszcza w powiecie białostockim. W województwie podlaskim to już 659 przypadków.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem