Sejmowa komisja spraw zagranicznych przyjęła w środę (17 czerwca) stanowisko, w którym zwraca się do władz w Mińsku o niezwłoczne zaprzestanie prześladowań oraz uwolnienie wszystkich, którzy ostatnio zostali skazani i aresztowani w związku z wyznaczonymi na 9 sierpnia wyborami prezydenckimi w tym kraju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowisko w związku z sytuacją na Białorusi przed planowanymi tam na sierpień wyborami prezydenckimi wniósł w środę (17 czerwca) pod głosowanie sejmowej komisji spraw zagranicznych podlaski poseł KO, a zarazem przewodniczący podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych nieraz już ponad podziałami przyjmowała stanowiska odnośnie innych krajów, w tym Białorusi, kiedy łamano tam prawa i wolności obywateli oraz zasady funkcjonowania demokratycznego państwa.

Tyszkiewicza w czasie posiedzenia komisji w tym punkcie wsparł poseł Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO i m.in. były szef resortu spraw zagranicznych. Zaapelował o głosowanie przez aklamację. Jednak posłowie ostatecznie przyjęli stanowisko w drodze głosowania (24 - za, nikt nie był przeciw, 1 głos wstrzymujący się).

Stanowisko sejmowej komisji spraw zagranicznych w sprawie kryzysu na Białorusi

Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zaniepokojenie narastającą skalą represji wobec opozycyjnych polityków, działaczy społecznych, blogerów i uczestników legalnych spotkań organizowanych w celu zbierania podpisów poparcia dla kandydatów na prezydenta Republiki Białoruś w wyznaczonych na 9 sierpnia 2020 roku wyborach.

Zwracamy się do władz w Mińsku o niezwłoczne zaprzestanie prześladowań oraz uwolnienie wszystkich skazanych i aresztowanych. Komisja Spraw Zagranicznych wyraża solidarność z ofiarami represji, ich rodzinami i bliskimi.

Według danych organizacji „Wiasna” oraz Fundacji „Białoruski Dom" w Warszawie, od 6 maja do 16 czerwca br. na ogólną liczbę 1246 dni aresztu z powodów politycznych skazano 97 osób. Dodatkowo 105 osób zostało ukaranych grzywną na łączną kwotę stanowiącą równowartość około 150 tys. zł.

W sposób szczególny zwracamy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie pilnych działań w obronie osób represjonowanych na Białorusi, przetrzymywanych w aresztach w ciężkich warunkach, w tym:

1) Paula Sieviarynca,

2) Mikalaja Statkievicha,

3) Siarhieja Cihanouskaha,

4) Uladzimira Cyhanovicha,

5) Aliaksandra Aranovicha,

6) Dzmitryja Furmanaua,

7) Viarhilia Vushaka,

8) Vasila Babroiskiego,

9) Arcioma Sakaua,

10) Uladzimira Naumika,

11) Aliaksandra Kabanaua,

12) Siarhieja Pietruhina,

13) Valiancina Trockaha,

14) Jaraslava Kijko.

Oczekujemy także, iż wobec skali naruszeń praw obywatelskich i wolności demokratycznych, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nadal utrzyma wsparcie na rzecz pozarządowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, a szczególnie wobec lokalnych inicjatyw, organizacji niepodległościowych i proeuropejskich oraz organizacji obrony praw człowieka. Komisja Spraw Zagranicznych wyraża przekonanie, że jedynym sposobem przezwyciężenia kryzysu społecznego i gospodarczego, który dotknął dzisiejszą Białoruś, jest przeprowadzenie uczciwych i demokratycznych wyborów. W połączeniu z postępem na drodze demokratyzacji i zaprzestaniem represji będzie to służyło rozwojowi dobrych stosunków sąsiedzkich Białorusi z Rzeczpospolitą Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem