Wybory prezydenckie 2020. W zbiórkę podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Polski włączył się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tłumaczy wsparcie, jakiego mu udziela: - Najbardziej zależy mi na takim prezydencie naszego kraju, który będzie bronił samorządów i nie da zmarnować 30-letniego dorobku samorządowej Polski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybory prezydenckie 2020 (mieszane – w lokalach wyborczych lub korespondencyjne, po złożeniu wcześniej odpowiedniego wniosku) mają się odbyć 28 czerwca. W środę (3 czerwca) przed południem oficjalnie ogłosiła to marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a kilka godzin później jej postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wybory prezydenckie 2020. Włodzimierz Cimoszewicz: Może nadejść dzień, gdy Duda ucieknie jak Janukowycz

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski podpisy. Sygnał dla innych samorządowców

Ewentualna druga tura wyborów miałaby zostać przeprowadzona dwa tygodnie po pierwszej, czyli 12 lipca. Do 5 czerwca jest czas na rejestrację nowych komitetów. Tylko do 10 czerwca czas na zbiórkę podpisów poparcia mają nowi kandydaci, w tym pretendent popierany przez KO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (zastąpił jako kandydat KO wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską). Do rejestracji komitetu potrzeba przynajmniej tysiąca podpisów. Nowi kandydaci w wyborach prezydenckich do 10 czerwca muszą zebrać 100 tys. podpisów.

Tuż po ogłoszeniu daty wyborów w Dzienniku Ustaw już oficjalnie ruszyła zbiórka podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego. Także w naszym regionie.

W zbiórkę włączył się w czwartek (4 czerwca) wczesnym porankiem prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (przed godzinami swojej pracy). Sam także podpisał się na liście poparcia kandydatury Trzaskowskiego. To właśnie jego podlaska PO zaaprobowała jako szefa sztabu wyborczego Trzaskowskiego w naszym regionie. Prezydent Truskolaski (bezpartyjny) rozpoczął zbiórkę podpisów w centrum przesiadkowym u zbiegu al. Józefa Piłsudskiego i ul. Henryka Sienkiewicza. Towarzyszyli mu podlaski poseł PO-KO Krzysztof Truskolaski (prywatnie jego syn), białostocki radny z klubu KO Marcin Moskwa oraz działacze i sympatycy Koalicji.

W rozmowie z „Wyborczą” tłumaczył: – Zaangażowałem się osobiście w zbiórkę podpisów pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, aby pokazać, że również w Białymstoku jest pełna mobilizacja, aby ten kandydat mógł zebrać wymaganą liczbę podpisów oraz zostać zarejestrowany. Może to być też sygnał dla innych samorządowców, którzy chcieliby się osobiście w tę kampanię włączyć. Myślę, że również białostoczanie oczekują wysokiej aktywności z mojej strony. Wolność i demokracja są najważniejsze. Dlatego zaangażowałem się w kampanię Rafała Trzaskowskiego.

Dodał: – Szefem sztabu w województwie podlaskim zostałem ze względu na osobistą prośbę kandydata, ponieważ jest on samorządowcem i od półtora roku razem pracujemy w Unii Metropolii Polskich.

Jest to bardzo dobry kandydat, z uwagi na bogate doświadczenie zarówno w polityce europejskiej, jak i krajowej, wykształcenie, znajomość kilku europejskich języków obcych, a ostatnio działalność samorządową. I nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na takim prezydencie naszego kraju, który będzie bronił samorządów i nie da zmarnować 30-letniego dorobku samorządowej Polski. Rafał Trzaskowski to gwarantuje.

Oficjalnie kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego ma być zainaugurowana w czwartek (4 czerwca) o godz. 15.30 na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie oddać karty i złożyć podpis?

Lista miejsc, w których można oddać karty lub złożyć podpis pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, powiększa się od opublikowania daty wyborów prezydenckich w Dzienniku Ustaw niemal z godziny na godzinę. Podlaski sztab Rafała Trzaskowskiego chce zebrać pod jego kandydaturą co najmniej 10 tys. podpisów. Więcej informacji dotyczących adresów można uzyskać pod nr. tel. 690 841 292. Oto niektóre adresy takich miejsc w Podlaskiem:

* Białystok, ul. Malmeda 10. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 11–17, sobota–niedziela w godz. 11–15;

* Łomża, ul. Długa 6 lok. 1. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 11–17, sobota w godz. 12–14, niedziela w godz. 12–13;

* Suwałki, ul. Kościuszki 76. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 9–11 oraz w godz. 18–19.30, sobota–niedziela w godz. 10–12 (park Marii Konopnickiej);

* Hajnówka, ul. Wierobieja 18. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 17–19;

* Zambrów, ul. Kościuszki 33. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 8–15. Ul. Łomżyńska 52. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 8–20;

* Mońki, ul. Białostocka 33. Czynne: poniedziałek–piątek w godz. 17–19.

Wybory prezydenckie 2020. Rękawice do zmiany co godzinę

– Musimy się przygotować do wyborów prezydenckich przede wszystkim pod względem epidemiologicznym – mówił prezydent Truskolaski jeszcze w środę, tuż po ogłoszeniu terminu wyborów przez marszałek Sejmu.

Chodzi zwłaszcza o zapewnienie członkom obwodowych komisji pracującym przy wyborach niezbędnych środków ochrony osobistej w związku z epidemią koronawirusa. Także prezydent Truskolaski liczy, że zgodnie z obietnicą przedstawicieli rządu pieniądze na ten cel trafią do samorządów z budżetu centralnego. W Białymstoku, gdzie jest utworzonych 185 okręgów wyborczych, do głosowania ma być potrzebnych w czerwcowych wyborach prezydenckich - podobnie jak w innych poprzednich wyborach – ponad 1,6 tys. członków i członkiń komisji obwodowych (minimum 925). To oznacza konieczność ich wyposażenia w maseczki, przyłbice czy tysiące rękawic ochronnych, a białostockim wyborcom trzeba będzie zapewnić np. setki tysięcy jednorazowych długopisów (w wyborach prezydenckich 2015 r. uprawnionych do głosowania było w Białymstoku ponad 225 tys. osób, w Podlaskiem – ponad 947 tys.).

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia członkowie obwodowych komisji wyborczych muszą otrzymać jednorazowe rękawice ochronne (w liczbie zapewniającej każdemu członkowi komisji ich zmianę co godzinę), półmaski filtrujące FFP1 (tyle sztuk, by można je zmieniać zgodnie z czasem używania określonym lub zalecanym przez producenta), przyłbice, a także płyn do dezynfekcji rąk w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek (przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję).

Wybory prezydenckie 2020. Jedna osoba na 15 metrów

Jak głosi projekt rozporządzenia resortu zdrowia, powierzchnie takie jak klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, mają być regularnie przemywane płynem dezynfekcyjnym – nie rzadziej niż co godzinę, przez osobę zabezpieczoną co najmniej w rękawice ochronne i maseczkę.

Projekt przewiduje m.in., że powierzchnię lokalu wyborczego dostosowuje się do liczby członków obwodowej komisji wyborczej oraz liczby innych osób, które będą przebywać w danym lokalu wyborczym, uwzględniając, że w lokalu nie powinna przebywać w tym samym czasie więcej niż jedna osoba na 15 m kw. jego ogólnodostępnej powierzchni. W regulacji zapisano także wymóg „wymiany powietrza przez okna wyposażone w mechanizm pozwalający na ich otwieranie w łatwy sposób i wietrzenie lokalu co najmniej raz na godzinę przez minimum 10 minut oraz przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy”.

Projekt mówi, że stanowiska pracy poszczególnych członków obwodowej komisji wyborczej mają pozwalać na zachowanie między nimi co najmniej 1,5 m odstępu. Przewiduje też wyposażenie stanowisk pracy członków obwodowej komisji wyborczej w nieprzepuszczalną barierę wykonaną z tworzywa nieprzepuszczającego powietrze, przy czym górna krawędź bariery ma się znajdować na wysokości co najmniej 1 m powyżej strefy oddychania członka tej komisji. W projekcie zalecono stałą pracę instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub grawitacyjnej, jeżeli budynek jest w nią wyposażony.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Sygnal jest.
Musi byc 20 tys. podpisow dziennie.!

Tylko tak:
Zaraz przyleca panowie w mundurakach wyslani przez Sanepid zeby sprawdzic, czy dlugopis do podpisywania jest odpowiednio dezynfekowany....
@standard_jestem

Wczoraj w Warszawie zebrano 60 tysięcy podpisów w 7 godzin
już oceniałe(a)ś
6
1
Brawo Sztab!
Ktoś wreszcie policzył, że jeden "odzyskany" z ciemnej strony głos to tak naprawdę 2 głosy.
Osobiście pracuję nad 2 zwolennikami (na wyznawców szkoda czasu) pis-u.
Jak dobrze pójdzie, to "dam" R. Trzaskowskiemu 5 głosów (mój, dwa odbiorę dudzie, dwa "dodam" R. Trzaskowskiemu).
Proste?
Polecam.
już oceniałe(a)ś
12
1
Prezydent z samorządu. Nie DU.A mówiąca gdzie mamy zrobić oczko.
już oceniałe(a)ś
8
1