Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorom targów – portalom: Legimi, Lubimy czytać.pl i Allegro – targi udało się zorganizować w ekspresowym tempie i zaprosić sporą liczbę twórców z Polski i dwóje z zagranicy. W ciągu czterech dni (21–24 maja) praktycznie każdy czytelnik powinien znaleźć jakieś interesujące spotkanie dla siebie – na targach gościć będą pisarze, autorzy reportaży, kryminałów, twórcy książek nurtu fantastyki. Przewidziano rozmowy z autorami (a także panele z kilkoma twórcami), dyskusje, webinaria, czytanie fragmentów książek.

Dokładny program targów znaleźć można na stronie booktarg.pl; za pomocą tej strony oraz na fanpage'u targów (https://www.facebook.com/BookTarg/) oglądać można będzie też na żywo spotkania (co bardzo ważne – ci, którzy na konkretną godzinę nie zdążą, będą mogli obejrzeć spotkania też później). Szykuje się więc naprawdę ciekawy literacki weekend, jak znalazł w trudnym czasie, gdy na spotkania z autorami nie możemy się udać osobiście. A te w sieci praktycznie odbywać się będą co godzinę.

Zaproszeni autorzy

Wśród gości są m.in. Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Alek Rogoziński, Jerzy Bralczyk, Jakub Małecki, Justyna Kopińska, Max Czornyj, Justyna Suchecka, Paweł Piotr Reszka, Blanka Lipińska, Jacek Dukaj, Tomasz Bagiński. Ci dwaj ostatni panowie wystąpią w duecie i rozmawiać będą na temat przenikania się świata literatury i filmu. Podobnie będzie w przypadku królowej polskiego kryminału, Katarzyny Bondy, która na wirtualnym spotkaniu pojawi się razem z dr. Bogdanem Lachem, profilerem i biegłym sądowym od przestępstw, z którym pisarka wydała właśnie książkę „Motyw ukryty”.

Będą też spotkania z pisarzami z zagranicy – m.in. autorem „Kołysanki z Auschwitz” Mario Escobarem – czy autorką powieści fantastycznych – Trudi Canavan. Wielbicielom audiobooków spodoba się zapewne – przygotowana przez Audiotekę i Wydawnictwo Filia – prezentacja pierwszej audio superprodukcji Remigiusza Mroza „Lot 202” (fragmenty książki czytać będą aktorzy: Katarzyna Dąbrowska, Rafał Zawierucha i Mariusz Bonaszewski i odpowiadać na pytania czytelników).

– Dzięki temu, że część wydarzeń będzie odbywała się na żywo, osoby śledzące rozmowy będą mogły w jej trakcie komentować i zadawać uczestnikom pytania. Co ważne, internetowa formuła targów pozwala obejrzeć nagrania w każdym momencie – wszystkie zostaną udostępnione do ponownego odtworzenia – dodaje Agata Stachowiak.

Udział w BookTargu jest bezpłatny i może wziąć w nim udział każdy, siedząc bezpiecznie w domu przed ekranem komputera lub smartfona.

Akcja na rzecz twórców

– BookTarg to także duża dawka wiedzy merytorycznej na temat tego, jak odnaleźć się na rynku po lockdownie. Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowa na tematy związane z prowadzeniem działalności w czasach kryzysu. W tle mamy również akcję charytatywną na rzecz twórców, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Jej celem jest pozyskanie funduszy na zapomogi Unii Literackiej dla twórców w ciężkiej sytuacji materialnej spowodowanej pandemią – mówi Agata Stachowiak, odpowiadająca za obsługę prasową targów ze strony Allegro. – Na charytatywni.allegro.pl do 14 czerwca będą odbywać się licytacje przedmiotów przekazanych przez ludzi kultury i instytucje, a także oferty zawierające spotkania z pisarzami czy udział w specjalnych wydarzeniach literackich. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane Unii Literackiej na zapomogi dla twórców znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej spowodowanej pandemią. Ponadto, organizatorzy BookTargu – Allegro, Legimi i Lubimyczytać.pl – postanowili wesprzeć Fundację Wisławy Szymborskiej kwotą 50 tys. złotych, która przeznaczy je na swoją działalność pomocową.

Kup książkę z darmową dostawą

Patronat nad targami objęła Polska Izba Książki oraz Warszawskie Targi Książki. W BookTarg bierze udział około 80 wydawnictw, a także księgarnie, zarówno stacjonarne, jak i internetowe, które podobnie jak w przypadku tradycyjnych targów będą prowadziły sprzedaż w ramach wirtualnych stoisk na stronie www.allegro.pl/zobacz/booktarg. To okazja do zakupu książek w atrakcyjnych cenach, w większości z darmową dostawą w ramach usługi SMART!, która jest obecnie dostępna dla wszystkich kupujących.

Z kolei Legimi przygotowało akcję „ebook za darmo”, w ramach której osoby zapisujące się na newsletter na stronie booktarg.pl w terminie do 24 maja otrzymają możliwość czytania (a w przypadku niektórych tytułów również słuchania) książek w aplikacjach Legimi.

W programie są też wydarzenia branżowe: wykłady i panele związane z sytuacją na rynku książki w dobie pandemii. Eksperci odpowiedzą na pytania m.in., jak skorzystać z rządowego wsparcia, doradzą, jak odnaleźć się w gąszczu informacji i procedur, podpowiedzą, jak pozyskać klienta czy rozpocząć przygodę z biznesem w sieci. To wiedza w czystej postaci, skierowana do autorów, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, w celu wzmocnienia działań prowadzonych przez nich w internecie. Informacje i zapisy będą prowadzone przez fanpage BookTarg. Dwudniowy program konferencji dostępny jest dla wszystkich uczestników nieodpłatnie. Współorganizatorami części biznesowej są Polska Izba Książki, spółka Literacka oraz Fundacja Polska 5.0.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.