Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

To okazja szczególna. Co roku, w maju, w Dzień Teatru Publicznego widzowie mogli zobaczyć spektakle w całej Polsce za symboliczne grosze. W ramach akcji „Bilet do teatru za grosze” Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury wspierały placówki w całej Polsce, dzięki czemu teatromani rzeczywiście bilety mogli kupić za symboliczną opłatę. W tym roku święto z racji pandemii musi mieć inny charakter.

Białystok i Mińsk na łączach

– Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu – nie będzie „groszowych spektakli” na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające widzom o tym święcie. My przygotowaliśmy niespodziankę – mówi Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. – W czwartek, 21 maja, na scenie przy ulicy Elektrycznej, za pomocą internetu, artyści z Białegostoku połączą swoje siły z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi. Reprezentanci dwóch scen wspólnie przeczytają „Pana Tadeusza”. Czytanie fragmentów najsłynniejszego dzieła Adama Mickiewicza wyreżyseruje Alena Ghannom.

Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku Teatru Dramatycznego. Początek o godz. 19. Gospodarzami wieczoru będą Dorota Sokołowska i Źmicier Kościn – dziennikarze Polskiego Radia Białystok.

Wspólne wydarzenie

Jak podkreśla dyrektor Teatru Dramatycznego – Piotr Półtorak – współpraca między białostockim i mińskim teatrem trwa już od kilku lat. – W ubiegłym roku gościliśmy artystów tej narodowej, białoruskiej sceny na naszym festiwalu „Kierunek Wschód”. Cieszę się, że dzięki inicjatywie Artura Michalskiego, ambasadora RP w Mińsku, tym razem uda nam się zrealizować pierwsze, wspólne wydarzenie artystyczne. Co prawda na razie w formie online, ale zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Zapraszam widzów przed ekrany komputerów, telefonów i tabletów – zaprasza Piotr Półtorak.

Artyku otwarty w ramach bezp豉tnego limitu

Wypr鏏uj prenumerat cyfrow Wyborczej

Nieograniczony dost瘼 do serwis闚 informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazyn闚 Wyborczej.