W czasach przedkoronawirusowych dziś (16 maja) tłumy zwiedzających wybrałyby się na jedyną taką noc w roku - Noc Muzeów. I choć muzea już w nowym reżimie sanitarnym kilka dni temu zostały otwarte, to na normalną nocne zwiedzanie przyjdzie nam poczekać, może do jesieni. Ale placówki nie odpuściły i przygotowały wędrówki i różne atrakcje online. Będą wieczorne wernisaże, opowieści i spacer o północy z niezrównanym gawędziarzem Andrzejem Lechowskim jako przewodnikiem, tyle że do obejrzenia z poziomu kanapy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Muzealnicy nie zawiedli. I choć oczywiście zwiedzanie osobiste, włóczenie się od muzeum do muzeum jest jedyne w swoim rodzaju i relacja online tego nie zastąpi, to cieszyć się trzeba, że póki co możemy, od muzeum do muzeum, „włóczyć się” choć wirtualnie. Warto więc wieczorem usiąść przed ekranem, ekranikiem, wybrać się na zwiedzanie online i zobaczyć, co przygotowali organizatorzy.

Na wirtualną Noc Muzeów zapraszają rozmaite placówki m.in. Muzeum Podlaskie i jego oddziały (Muzeum Historyczne, Rzeźby, Muzeum Ikon w Supraślu, muzea w Tykocinie i Bielsku Podlaskim), które przygotowały naprawdę, zważywszy na okoliczności, obfity program. A także m.in. Opera i Filharmonia Podlaska, Uniwersytet w Białymstoku, Podlaski Instytut Kultury, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Muzeum Podlaskie

Muzeum Podlaskie zaprasza do ratusza i różnych oddziałów (od godziny 18 do północy) na rozmaite atrakcje w ramach hasła „W drodze”. To pojemne hasło można potraktować jako fizyczne przemieszczanie się, podróżowanie. Ale można też ująć metafizycznie jako drogę w czasie wśród wydarzeń historycznych, zjawisk fizycznych czy artystycznych. – I w te różne wymiary pojęcia „w drodze” będziemy przenosić się w Noc Muzeów poruszając się pomiędzy Facebookami działów i oddziałów Muzeum Podlaskiego. Wybierzcie się z nami wirtualnie w podróż, a my postaramy się, by była ona fascynująca – zapraszają muzealnicy.

Będzie o podróżach Kossaków i Branickich, będzie wpatrywanie się w oblicza świętych na ikonach Nowosielskiego, będzie wreszcie historyczny spacer i opowieści Andrzeja Lechowskiego, który zwykle wiódł za sobą nocą tłumy, racząc gawędą, a teraz będzie mówił do obiektywu kamer… i do nas, siedzących po drugiej stronie łączy. Poprowadzi nas śladem białostockiej konki, czyli tramwaju konnego, który woził białostoczan ponad sto lat temu.

Wędrowanie w Muzeum Podlaskim od godz. 18 na Facebooku (https://www.facebook.com/events/379865229593627/) i na stronie internetowej Muzeum.

A w programie:

*godz. 18 – Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Zaproszenie na Noc Muzeów

*godz. 18.10 – Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego

NA GOCKIM SZLAKU – PRZYSTANEK GROCHY

Opowieść o jednym z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych Podlasia. Usłyszycie o księżniczkach, skarbach i starożytnych grobowcach.

*godz. 18.40 – Muzeum Podlaskie w Białymstoku

ARTYSTYCZNE PODRÓŻE KOSSAKÓW

Podróż była stałym elementem życia artystycznego Juliusza i Wojciecha Kossaków. Malarze często byli w drodze podróżując pomiędzy europejskimi miastami, zwiedzając muzea i galerie, kształcąc się w pracowniach uznanych artystów, biorąc udział w wielu wystawach. Ich wojaże miały również charakter czysto zarobkowy i służyły do pozyskania intratnego zamówienia. Każdy z nich podążał własną drogą, ale każda z dróg prowadziła do wielkiego sukcesu artystycznego.

*godz. 19.20 – Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Z BRANICKIM W PODRÓŻY

W XVIII wieku, gdy większość polskiej szlachty chwaliła sobie przyjemności życia we własnych włościach, Jan Klemens Branicki podróżował często i z wielkim przepychem. Kierunki i cele tych wypraw były rozmaite: edukacyjne, towarzyskie, rodzinne, gospodarcze, wojskowe czy dyplomatyczne. Nie ograniczał się tu tylko do terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, odwiedził również Francję, Austrię i Niemcy. Muzealnicy opowiedzą o celach, kierunki oraz charakterze wypraw, a także sposobie, warunkach i tempie podróżowania jednego z najbardziej mobilnych magnatów.

*godz. 20 – Muzeum w Tykocinie

CZTERY DROGI DO TYKOCINA

Będzie to opowieść o początkach i ponadsześciowiekowej historii nadnarwiańskiego grodu. Drogi prowadzące do i z miasta stanowią pretekst do refleksji nad przeszłością Tykocina i jego zabytkami. W ten majowy wieczór muzealnicy zaproszą zwiedzających online nie tylko do Wielkiej Synagogi – siedziby muzeum, ale również w pobliże zamku, kościoła, na rynek oraz na miejscowe nekropolie. Przewodnikami w tej wędrówce będą pracownicy Muzeum w Tykocinie oraz niezwykłe pieśni wykonywane przez zaprzyjaźnionego barda.

*godz. 20.40 – Muzeum w Bielsku Podlaskim

WĘDRÓWKI DO CHAT

W tegoroczną Noc Muzeów pracownicy muzeum zabiorą Was w podróż do starych podlaskich chat. Będziemy wędrować do tajemniczych, starych i pachnących chlebem chat podlaskich, chat w obrazach lokalnych twórców, chat w dawnych fotografiach, a zgodnie z powiedzeniem GÓŚĆ W DOM, BÓG W DOM – widzowie będą gościć we wnętrzu starego domu, skrywającego skarby przeszłości. Zobaczycie, że handmade to kwintesencja życia naszych przodków, a nie tylko współczesny trend.

*godz. 21.40 – Muzeum Ikon w Supraślu

IKONA – DROGA PRZEZ ŻYCIE

W sposób wirtualny będziemy przemierzać ekspozycję do tej części wystawy, w której przygotowano nową prezentację: DROGA PRZEZ ŻYCIE. Ikony J. Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

*godz. 22 – Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

PODRÓŻE PĘDZLEM OPISANE

Białostocki artysta – Antoni Szymaniuk miał dwie pasje, którym wierny pozostał do końca życia – malarstwo i podróże do najciekawszych zakątków Polski i Europy. Spotkania z tamtejszą przyrodą i architekturą odbiły się w jego twórczości. Powstały swoiste pamiętniki z podróży – akwarele i obrazy olejne ukazujące artystyczne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Część z nich muzealnicy pokażą w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. To wędrówka śladami artysty do Albanii, Bułgarii, Czarnogóry i wielu malowniczych zakątków naszego kraju.

*godz. 22.40 – Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego

SZTUKA NA NOC

W odległych czasach malarz, rzeźbiarz lub snycerz dzielili losy cechowych rzemieślników, stolarzy, dekarzy i szewców. Wszystkich obowiązywała wędrówka po wielu wielkich ośrodkach Europy, przepisy cechowe, nakazujące posłuszeństwo, lojalność i skromność. A jednak artyści wszelkich specjalności wyzwolili się z ciasnych gorsetów cechowych przepisów, stali się indywidualistami. Nie był to proces łatwy ani krótki, a jednak dzięki wytrwałej nauce dziś są uważani za wyjątkowych, „dotkniętych skrzydłem muzy”, obdarzonych talentem nie każdemu danym. Jak to się stało, że z „rzemieślników” awansowali do klasy, dostępnej nie dla każdego? Popatrzmy więc, jak się to stało, że wyzwolili się nie tylko z rygorów cechowych, ale wywalczyli też prawo do „poniedziałkowania”. A któżby nie chciał!

*godz. 23.20 – Muzeum Historyczne w Białymstoku

AUTOSTOPEM PRZEZ KRAJ

Muzeum Historyczne zaprasza w „Podróż za jeden uśmiech”. Przy rytmach nieśmiertelnego przeboju Karin Stanek wyruszymy w przeszłość, by odkrywać początki ruchu autostopowego i jego wpływ na kulturę popularną lat 60. i 70. XX w.

* godz. 0.00 – Muzeum Podlaskie w Białymstoku

BIAŁOSTOCKA KONKA – Historyczny spacerek z Hermesem

„Konka”, czyli białostocki tramwaj konny, kursowała po ulicach naszego miasta zaledwie 19 lat, ale podobnie jak hotel Ritz stała się jedną z legend Białegostoku. Jej pierwsze wagoniki wyjechały na trasy w 1896 roku, a ostatni raz kursowały w 1915 roku. Była wówczas świadectwem nowoczesności, choć w innych większych miastach tramwaje konne zastępowano już elektrycznymi. Ale przecież i w Białymstoku też tak miało być. Stało się inaczej i pozostały nam tylko wspomnienia. W Noc Muzeów spróbujemy wskrzesić naszą konkę i wybierzemy się nią na spacer po Białymstoku. Serdecznie zaprasza Andrzej Lechowski.

Opera i Filharmonia Podlaska

Missa Pro Pace, czyli Kilar kontemplacyjny. Opera i Filharmonia zapraszają na transmisję online

* godz. 18 wirtualne zwiedzanie opery i koncert

– Noc Muzeów zwykle spędzaliśmy razem, wędrując po zakątkach Opery i Filharmonii Podlaskiej: od foyer, sal koncertowych, wystawowych, otwartych pracowni i garderób, po dach i tarasy, z których obserwowaliśmy niebo przez oko teleskopu – mówi Joanna Dolecka z opery. – W tym roku, choć w wymiarze wirtualnym, również zapraszamy do spędzenia tego wieczoru razem z nami. Sobotnia Noc Muzeów będzie okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic – na operowym profilu na Facebooku. O godz. 18 wspólnie wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia.

Dodatkowo, w cotygodniowym paśmie koncertowych transmisji online, odbędzie się premierowa transmisja utworu „Missa pro pace” Wojciecha Kilara – propozycji płytowej Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podbiałostocki skansen proponuje opowieść o najbardziej tajemniczych ptakach: puchaczach, sowach, puszczykach. Opowiedzą o nich sokolnicy z PMKL. Spotkanie odbędzie się online na profilu fejsbukowy.

Sowy, ze względu na swój charakterystyczny wygląd i nocny tryb życia w dawnych czasach symbolizowały smutek, samotność, a nawet śmierć. Obecnie, wizerunek tego ptaka najczęściej przedstawiany jest, jako atrybut mądrości.

Uniwersytet w Białymstoku

Uczelnia od soboty wieczorem na Facebooku zaprasza na cykl prezentacji najciekawszych miejsc, eksponatów i zbiorów.

Noc Muzeów tym razem wirtualna. Mapa z 1665 r.
Noc Muzeów tym razem wirtualna. Mapa z 1665 r.  Fot. UwB/Materiały prasowe

– Mapa z Podlasiem z 1665 roku, szkielet gada sprzed 200 mln lat czy bezcenne pamiątki związane z Ryszardem Kaczorowskim – m.in. takie skarby można znaleźć na Uniwersytecie w Białymstoku. Co roku w maju, w Noc Muzeów, uczelnia udostępniała wiele z nich zwiedzającym. Z powodu koronawirusa osobiste wizyty zostały na razie wstrzymane. Ale nim odbędzie się jesienna edycja Nocy Muzeów, Uniwersytet zaprasza na majową, wirtualną odsłonę imprezy. Co więcej, nasza Noc Muzeów potrwa dużo dłużej: swoje najcenniejsze i najciekawsze miejsca, eksponaty, zabytki będziemy pokazywać w internecie przez wiele tygodni. Nie zabraknie prawdziwych skarbów – zaprasza Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka UwB (link: https://www.facebook.com/uniwersytetwbialymstoku)

Co zobaczymy wśród pierwszych wirtualnych prezentacji?

*Kartograficzny cymes

Miłośników historii i sztuki z pewnością zaciekawią cenne – unikatowe starodruki i mapy, które posiada Biblioteka Uniwersytecka. A wśród nich jest np. topograficzna Karta Królestwa Polskiego, czy mapa z Podlasiem z 1665 roku.

To prawdziwy skarb. „Masovie Duché et Polaquie” Biblioteka Uniwersytecka zakupiła w 2018 roku. Mapa przedstawia Mazowsze z oznaczonymi różnymi kolorami granicami województw płockiego, czerskiego, bielskiego oraz sąsiadującego z nimi województwa podlaskiego. Otacza ją zwykły kontur, zaznaczone są na niej miasta, miasteczka, jeziora, rzeki oraz bagna. Osiedla posiadają sygnaturę obrazkową. – Nazwy miejscowości są w języku polskim, natomiast województw – w języku francuskim. Mapa została wyrytowana przez francuskiego rytownika Abrahama Peyrounina (1620-1666) w 1665 r. i wykorzystana w atlasie Sansona Cartes generales de toutes les parties du monde…, wydanym przez Pierre'a Marriette'a w 1667 roku – informuje Edyta Bezzubik z Biblioteki Uniwersyteckiej.

* Skamieniałości

Noc Muzeów tym razem wirtualna. Gad morski
Noc Muzeów tym razem wirtualna. Gad morski  Fot. UWB/Materiały prasowe

W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy w kampusie przy ul. Ciołkowskiego można zobaczyć cenne skamieniałości liczące kilkaset milionów lat. To m.in. szkielet młodego gada z gatunku Keichosaurus hui. To wodno-lądowy reprezentant rzędu notozaurów dorastających nawet do 3 metrów. Odcisk szkieletu znajduje się w skale z okresu triasowego (251-200 mln lat temu) z Chin. – Na podstawie tego szkieletu, możemy sobie wyobrazić, jak wyglądały jedne z pierwszych gadów na ziemi – podkreśla dr Janusz Kupryjanowicz z UCP.

Zajrzeć też będzie można do dawnego domu partii, czyli okazałego gmachu przy placu NZS, który uczelnia przejęła na początku lat 90. A także do gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

Podlaski Instytut Kultury

PIK (czyli przed zmianą nazwy – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) zaprasza do wirtualnej galerii i pokaz dwóch wystaw – od godz. 18 na stronie placówki: www.pikpodlaskie.pl

Noc Muzeów tym razem wirtualna. Batik, Małgorzata Ostymowicz
Noc Muzeów tym razem wirtualna. Batik, Małgorzata Ostymowicz  Fot. PIK/Materiały prasowe

Batik i światło

Pierwsza z nich prezentuje kompozycje z pracowni batiku Mamut, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

– Batik to oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników na tkaniny. Technologia ta wywodzi się z terenów dawnych Indochin. Używa się jej do wytwarzania materiałów użytkowych – tkanin na ubrania czy zasłony, ale jest to też niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania kompozycji wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku i wypełniających je barwników. Na wystawie w PIK zobaczymy wybrane prace z takich kolekcji Mamuta jak „Muzycy”, „Ikona – batik – inspiracje”, czy „Kompozytorzy”.

Uczniowie i ich pomysły

Druga wystawa proponowana przez Podlaski Instytut Kultury to prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, stanowiące przekrój technik, tematów i talentów. PIK pokaże prace malarskie, rysunkowe, grafiki oraz rzeźby, które powstały w szkolnych pracowniach – pełnych rekwizytów, aranżacji przestrzennych, zapachów, idei i koncepcji.

Noc Muzeów tym razem wirtualna
Noc Muzeów tym razem wirtualna  Fot. Materiały prasowe

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

W sobotę (16 maja), na transmisję online o godz. 20 z Nocy Muzeów w Suwałkach zaprasza też Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Relacja będzie dostępna na Facebooku Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Muzeum im. Marii Konopnickiej oraz na muzealnym kanale YouTube (https://youtu.be/duIMtqVtRBE)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem