Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego w środę (13.05) przed godz. 13 poinformował on o dacie III etapu odmrażania gospodarki.

Koronawirus. Kolejny przypadek zakażenia w Podlaskiem

Mówił: – Rozumiem, że pandemia pozostawiła w naszych głowach i sercach trwały ślad. Nic nie będzie już takie proste jak wcześniej, a powrót do normalności zależy od tego w jak zdyscyplinowany sposób będziemy się trzymać rygorów: stosowania środków do dezynfekcji i dystansowania się.

Od poniedziałku wracają usługi

Dodał, że wirus jest nieprzewidywalny i groźny, a ognisko zakażeń może w każdej chwili gdzieś wybuchnąć – tak jak np. mamy z tym do czynienia teraz w kopalniach województwa śląskiego. Z pozostałych obszarów Polski płyną dobre sygnały, liczba zakażeń niewielka, co skłoniło rząd do przedstawienie III etapu odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego.

I tak, od poniedziałku, 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu – w rygorze sanitarnym. Będzie obowiązywać umawianie się przez internet i telefon na konkretne godziny, by klienci nie czekali w poczekalniach.

Wśród zaleceń znalazły się też:

- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

Także 18 maja częściowo ruszą usługi gastronomiczne: restauracje bary, kawiarnie – z utrzymaniem reżimu w środku i na zewnątrz.

Białystok. Miasto przygotowuje się do otwarcia przedszkoli i żłobków

– Zachęcamy do otwierania ogródków wszędzie tam, gdzie warunki na to pozwalają

– mówił premier.

To zaskakująca informacja, bo do tej pory spodziewano się, że odmrożenie będzie dotyczyło wyłącznie części zewnętrznej - właśnie ogródków kawiarnianych. A jednak będzie można zamówić zarówno na zewnątrz, jak i w środku lokalu.

Dokładne wymogi sanitarne to: 

– limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m kw.);

– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Transport, sport i opieka nad dziećmi

Także od 18 maja zmienione zostaną reguły dotyczące transportu publicznego – podwyższony limit pasażerów. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji i wpuścić do pojazdu tylu pasażerów, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna), czy pozostać przy zajmowaniu połowy miejsc siedzących (tak jak obecnie). Przykładowo zwiększony według nowych zasad limit pasażerów mógłby wyglądać tak: jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Zmiany dotyczą również edukacji. Od poniedziałku możliwe będzie prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych oraz rewalidacyjno-wychowawczych i wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Będzie też szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sport na stadionach, boiskach, orlikach (zwiększona liczba osób: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Będzie też można korzystać z hal i sali gimnastycznych (z ograniczeniem liczby osób). Rząd da też możliwość organizowanie prób, zajęć i ćwiczeń na uczelniach artystycznych.

Maseczki, rękawiczki i dystans

Z kolei od następnego poniedziałku, 25 maja ruszy opieka w klasach I-III. Ale nie będzie to edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne, uzależnione od tego czy rodzice będą chcieli posłać na nie swoje dzieci. Będą możliwe także konsultacje maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami. Takie konsultacje będą dostępne także dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich po to, jeśli ktoś np. chciałby poprawić oceny.

Przedłużony jest zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. A już od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

Minister edukacji Dariusz Piontkowski dodał, że rodzice młodszych uczniów będą mogli dobrowolnie skorzystać z funkcji opiekuńczej szkoły, jeżeli nie będą mogli pogodzić swojej pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. "Tam, gdzie będzie to możliwe, będzie realizowana jakaś forma zajęć dydaktycznych". – W niewielkich grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego, tak jak dzieje się to przedszkolach – powiedział.

I premier, i minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślali podczas konferencji prasowej, że powrót do normalności będzie możliwy, tylko jeśli będziemy się chronić poprzez stosowanie środków dezynfekcyjnych i dystansowanie się. Minister Szumowski podkreślał też konieczny reżim sanitarny: obowiązkowe maseczki, przyłbice, rękawiczki, odległość zachowana między klientami gastronomii – to podstawowe wymogi. Nie ma mowy o czekaniu poczekalni gabinetu ani o siedzeniu w tłumie w restauracji czy kawiarni.

Więcej wiernych w kościołach

Od najbliższej niedzieli (17 maja) zmniejszone zostają również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.