Już ponad 30,5 tys. zł udało się zebrać na rzecz ratowania zwierząt poszkodowanych w tragicznym pożarze trawiącym Biebrzański Park Narodowy. Zbiórkę na portalu zrzutka.pl prowadzi Politechnika Białostocka. Akcję wsparło już 350 osób, ale organizatorzy liczą na więcej. Zebrane środki zostaną przeznaczone na ratowanie, leczenie i rehabilitację biebrzańskich zwierząt.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbiórka prowadzona jest na zrzutka.pl

Akcję zainicjował Instytut Nauk Leśnych funkcjonujący na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, wspierany przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej.

Kierujący Instytutem dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB, zaapelował: - Tereny wypalone praktycznie całkowicie pozbawione są owadów, płazów, gadów i drobnych zwierząt trzcinowych. Wiele z tych zwierząt jest okaleczonych i poparzonych. Stanowią łatwy cel dla drapieżników, które aktualnie mają „zastawiony stół". 

Rock na Bagnie odwołany, ale zebrano 100 tys. zł na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego

- Wsparcie trafi do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach przy Biebrzańskim Parku Narodowym. Ośrodek działa od 2003 roku. W 2020 roku przy ośrodku powstał gabinet weterynaryjny „Leczniczówka", aby nieść profesjonalną pomoc zwierzętom nieudomowionym - informuje Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.

Kierujący Ośrodkiem dr Dawid Wójcik mówi: - Jesteśmy przygotowani do leczenia i rehabilitacji ptaków, ale trafią do nas także łosie, wilki i rysie. Ośrodek potrzebuje specjalistycznej wziewki do podawania sedacji, pozwalającej uspokoić zwierzęta i rozpocząć leczenie. Potrzebna jest woliera dla łosi, wilków i rysi, a także usg.

Wójcik podkreśla, że do Ośrodka często trafiają zwierzęta w bardzo ciężkim stanie.

Do apelu o pomoc biebrzańskim zwierzętom dołączyła się prof. Joanna Ejdys – prorektor ds. rozwoju PB.

- Sama w zeszłym roku przekonałam się, jak ważne są tego typu ośrodki. Córka znalazła małego pisklaka i trzeba było zorganizować dla niego opiekę. Tego typu ośrodki są w takiej sytuacji potrzebne nie tylko zwierzętom, ale również nam, ludziom, którzy dbają o zwierzęta i wiedzą, jak one są w naszym środowisku potrzebne. Zachęcam do wpłat. Pomóżmy zwierzętom w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Środa, 22 kwietnia 2020 roku
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Środa, 22 kwietnia 2020 roku  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem