Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbiórka prowadzona jest na zrzutka.pl

Akcję zainicjował Instytut Nauk Leśnych funkcjonujący na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, wspierany przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej.

Kierujący Instytutem dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB, zaapelował: - Tereny wypalone praktycznie całkowicie pozbawione są owadów, płazów, gadów i drobnych zwierząt trzcinowych. Wiele z tych zwierząt jest okaleczonych i poparzonych. Stanowią łatwy cel dla drapieżników, które aktualnie mają „zastawiony stół". 

Rock na Bagnie odwołany, ale zebrano 100 tys. zł na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego

- Wsparcie trafi do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach przy Biebrzańskim Parku Narodowym. Ośrodek działa od 2003 roku. W 2020 roku przy ośrodku powstał gabinet weterynaryjny „Leczniczówka", aby nieść profesjonalną pomoc zwierzętom nieudomowionym - informuje Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.

Kierujący Ośrodkiem dr Dawid Wójcik mówi: - Jesteśmy przygotowani do leczenia i rehabilitacji ptaków, ale trafią do nas także łosie, wilki i rysie. Ośrodek potrzebuje specjalistycznej wziewki do podawania sedacji, pozwalającej uspokoić zwierzęta i rozpocząć leczenie. Potrzebna jest woliera dla łosi, wilków i rysi, a także usg.

Wójcik podkreśla, że do Ośrodka często trafiają zwierzęta w bardzo ciężkim stanie.

Do apelu o pomoc biebrzańskim zwierzętom dołączyła się prof. Joanna Ejdys – prorektor ds. rozwoju PB.

- Sama w zeszłym roku przekonałam się, jak ważne są tego typu ośrodki. Córka znalazła małego pisklaka i trzeba było zorganizować dla niego opiekę. Tego typu ośrodki są w takiej sytuacji potrzebne nie tylko zwierzętom, ale również nam, ludziom, którzy dbają o zwierzęta i wiedzą, jak one są w naszym środowisku potrzebne. Zachęcam do wpłat. Pomóżmy zwierzętom w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Środa, 22 kwietnia 2020 rokuPożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Środa, 22 kwietnia 2020 roku Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.