Nowa rzeczywistość ery koronawirusa to puste ulice i parki, kolejki przed sklepami oraz kontrole podróżujących autami. W sobotę (4.04) służby wojewody poinformowały o kolejnych ośmiu potwierdzonych zakażeniach w województwie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojewoda podlaski i podlaski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny informują o ośmiu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:

- mężczyzna w sile wieku z Białegostoku, hospitalizowany w USK w Białymstoku,

- młody mężczyzna z Białegostoku, wrócił z Wielkiej Brytanii, izolacja domowa,

- mężczyzna w sile wieku z powiatu bielskiego, izolacja domowa,

- młoda kobieta z powiatu bielskiego, izolacja domowa,

- młoda kobieta z powiatu bielskiego, izolacja domowa,

- młody mężczyzna z powiatu bielskiego, izolacja domowa,

- mężczyzna w sile wieku z Łomży, hospitalizowany w szpitalu w Łomży,

- kobieta w sile wieku z Białegostoku, izolacja domowa.

W sumie w województwie podlaskim są już 82 potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

W niedzielę (05.04) rano nie poinformowano o nowych zakażeniach w regionie. Za to jak podało Ministerstwo Zdrowia, w kraju na COVID-19 zmarło kolejne pięć osób, liczba osób zakażonych wzrosła do 3834. 

Przykra rzeczywistość w mieście

W związku z wprowadzanymi przez rząd kolejnymi obostrzeniami życia społecznego zmieniły się znacznie realia miejskiego życia. W Białymstoku pozamykane, zagrodzone barierkami lub otoczone taśmami są parki i skwery, a policja i straż miejska pilnują, czy nie jest łamany zakaz. I tu nie chodzi wyłącznie o rekreacyjne spacery. Parku nie można nawet przecinać w drodze do domu czy pracy.

Koronawirus. Placówki handlowe
Koronawirus. Placówki handlowe  Fot. Grzegorz Dąbrowski

Z kolei ograniczenia dotyczące handlu (godziny 10-12 tylko dla seniorów, ale przede wszystkim zakaz przebywania w sklepie większej ilości klientów niż trzy razy większa, niż jest w nim kas) powodują, że przed placówkami handlowymi tworzą się kolejki. Ludzie ustawiają się w przepisowej odległości 2 metrów od siebie.

Zdarzają się też wyrywkowe kontrole drogowe, podczas których mundurowi pytają, dokąd jedziemy i czy jest to życiowa konieczność. Zdarza się, że zawracają z drogi do podmiejskich ogródków działkowych. Spisują dane.

Koronawirus. Policyjne kontrole na ulicach Białegostoku
Koronawirus. Policyjne kontrole na ulicach Białegostoku  Fot. Podlaska policja

Koronawirus. Sypią się mandaty

Podlascy policjanci informują, że podczas piątkowych kontroli przeprowadzonych u 4,4 tys. osób przebywających w kwarantannie stwierdzono cztery przypadki nieprzestrzegania przepisów jej dotyczących, po których wszczęto czynności wyjaśniające. Dwa przypadki miały miejsce w Suwałkach i dwa w Białymstoku.

- W ciągu minionej doby policjanci otrzymali 63 zgłoszenia dotyczące łamania przepisów związanych z przemieszczaniem się i grupowaniem. 27 z tych zgłoszeń nie zostało potwierdzonych, w 17 przypadkach interwencje zakończyły się mandatami karnymi (10 w związku z nieprawidłowym przemieszczaniem się i 7 w związku z gromadzeniem się osób). W 15 przypadkach wystarczające były pouczenia (10 dotyczyło przemieszczania, 5 gromadzenia się osób). Natomiast cztery kolejne przypadki zakończyły się czynnościami wyjaśniającymi - wylicza Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem