Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

BTL ma wiele ciekawych pomysłów i mimo narodowego odosobnienia, nie traci kontaktu z widzami. Wirtualne spektakle to tylko część atrakcji.

Oba zobaczyć można dwukrotnie na Facebooku Białostockiego Teatru Lalek – „Palko” – w sobotę i niedzielę o godz. 11, a „Historię księcia H.” – godz. 18 (również w sobotę i niedzielę).

Dla dzieci…

Palko to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go, jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija, czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników – wesoły, pomocny, koleżeński – z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny. Kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów wyreżyserowała Kata Csato z Węgier, scenografię stworzył Matravolgyi Akos, a muzykę – Krzysztof Dzierma. Występują: Grażyna Kozłowska, Agnieszka Sobolewska, Iwona Szczęsna i Jacek Dojlidko. Przedstawienie trwa 45 minut.

… i starszych

Z kolei „Historia księcia H.” to monodram Błażeja Piotrowskiego, wykorzystujący dramat Szekspira. Na pierwszym planie jest tu aktor w garderobie, przygotowujący się do roli Horacego w przedstawieniu „Hamlet”.

Spektakl wyreżyserował Jacek Malinowski, który jest także autorem opracowania muzycznego. Za scenografię odpowiada Michał Wyszkowski. Przedstawienie trwa 60 minut. Linki do transmisji zostaną udostępnione na Facebooku Białostockiego Teatru Lalek w dniach prezentacji.

Inne pomysły

Na Facebooku BTL zresztą dzieje się sporo – warto więc zaglądać tam z najmłodszymi. Poza czytaniem bajek znaleźć można tam m.in. „Kącik Kreatywny”, w którym aktor BTL Maciej Zalewski przedstawia swój sposób na domową nudę. Pod hasłem „Baw się mądrze z BTLonline!” są różne propozycje od aktorów BTL: Łucja Grzeszczyk i Izabela Maria Wilczewska prezentują wykreślankę, Kamil Wróbel-Malec – krzyżówkę. Można też przypomnieć sobie film animowany stworzony specjalnie na 65-lecie BTL.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.