Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kamerą na prośbę dyrekcji szpitala podzielił się Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku.

– Kamery na co dzień służą do badań naukowych, są wykorzystywane w laboratoriach i na zajęciach ze studentami, a teraz mierzą temperaturę ciała. Na początku kamera termowizyjna stanęła przy wejściu do Wydziału Mechanicznego. Potem Wydział Mechaniczny użyczył urządzenia administracji domów studenta. Tam kamera ustawiona przy portierni służy mieszkańcom i obsłudze akademika. Teraz kamera termowizyjna z Politechniki Białostockiej stanęła w Białostockim Centrum Onkologii, przy głównym wejściu od strony ul. Warszawskiej – mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka Politechniki Białostockiej.

Koronawirus i pacjenci szpitali

Prezent ucieszył pracowników BCO – wiadomo, jak duże zagrożenie infekcją COVID-19 dotyczy pacjentów onkologicznych w trakcie lub po leczeniu. Centrum szukało więc nowych rozwiązań, które pomogłyby mu przetrwać ten trudny czas.

– Od dwóch dni pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii przechodzą pomiar temperatury już nie jedną, a dwiema metodami – najpierw za pomocą termometru zbliżeniowego, a następnie termowizji. To efekt współpracy z Politechniką Białostocką, która użyczyła nam kamery termowizyjnej. Urządzenie zainstalowaliśmy przy głównej rejestracji szpitala od ul. Warszawskiej, gdzie mieszczą się poradnie i przebywa najwięcej osób. Jesteśmy wdzięczni władzom uczelni za wypożyczenie sprzętu, który usprawnia nam pracę i zwiększa poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i pracowników BCO – mówi dr Dorota Kazberuk, p.o. zastępcy dyrektora BCO ds. lecznictwa.

Do pracowników politechniki zaapelował rektor uczelni prof. Lech Dzienis. Chodzi o podjęcie inicjatyw, które angażując potencjał PB, mogą się okazać pomocne w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także działań wspierających osoby starsze i objęte kwarantanną. 

– W tej nadzwyczajnej sytuacji powinniśmy być przykładem, jak wykorzystać naszą wiedzę techniczną, myśl innowacyjną czy po prostu okazać solidarność z potrzebującymi. Wierzę, że nie zabraknie nam pomysłów, które mogą pomóc w walce z koronawirusem: projektów naukowych, zaangażowania uczelnianej aparatury, wolontariatu studentów – mówi rektor.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.