Prawosławny biskup hajnowski Paweł w związku z wprowadzonymi w Polsce zaostrzonymi ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń, a związanymi z pandemią koronawirusa, zwrócił się do wiernych z odezwą o pozostawanie w domach w czasie nabożeństw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Odezwa bp. Pawła została opublikowana na stronie internetowej dekanatu hajnowskiego (diecezja warszawsko-bielska) oraz na stronie cerkiew.pl.

Prośba o pozostanie w domach

W apelu bp Paweł (Tokajuk) napisał m.in.: „Zwracam się z apelem o podporządkowanie się rozporządzeniom Rządu RP, służbom sanitarnym i wszelkim upoważnionym służbom naszego kraju. Obecna tragiczna sytuacja według wszelkich prognoz może przedłużyć się nawet do Święta Zmartwychwstania Pańskiego i okresu paschalnego, a to może potrwać nawet i o wiele dłużej. W związku z obowiązującymi ograniczeniami, mimo iż to zabrzmi paradoksalnie, proszę Was o pozostanie w domach i w momentach, kiedy powinno się być w świątyni na nabożeństwie, proszę o czytanie Pisma Świętego i trwanie na modlitwie w domu. Duchowni będą nadal sprawować nabożeństwa, modląc się o Boże błogosławieństwo dla całego świata. W miarę możliwości z Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce będą transmitowane nabożeństwa za pośrednictwem portalu YouTube-Dekanat Hajnowski”.

Koronawirus. Wierni na nabożeństwach, a proboszcz białostockiej parafii: Kościoła kontrolować nie wypada

Zaznacza: „Przynajmniej w ten sposób można będzie niejako wziąć udział w nabożeństwie. Drodzy Bracia i Siostry. Wspominki z imionami bliskich, zapalenie świec intencyjnych oraz uzyskiwanie wszelkich informacji parafialnych można realizować drogą telefoniczną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej kancelarii poszczególnych parafii".

Eucharystia spala wszelkie zło

Komunikat w sprawie zagrożenia epidemicznego koronawirusem Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z metropolitą warszawskim i całej Polski abp. Sawą wydał 17 marca. Zwierzchnicy Cerkwi prawosławnej w Polsce polecili: „Wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem. Należy rekomendować wiernym, by przystępowali do Sakramentu Spowiedzi w dni powszednie, kiedy gromadzi się w świątyniach mniejsza liczba wiernych. Odnośnie do św. Eucharystii Święty Sobór Biskupów stwierdza jednoznacznie, że św. Eucharystia jest źródłem życia, zdrowia duszy i ciała, wobec której żadna choroba nie ma mocy. Boska Eucharystia – jest Boskim ogniem, który spala wszelkie zło”.

Dodali: „Udzielanie św. Eucharystii dotyczy także chorych przebywających w szpitalach, miejscach odosobnienia itp.; zalecane jest przy tym stosowanie się do rekomendacji personelu medycznego lub innych właściwych służb. Dotyczy to także osób objętych domową kwarantanną”.

Ponadto Święty Sobór Biskupów rekomendował duchowieństwu „zapewnienie w świątyniach i pomieszczeniach parafialnych odpowiednich środków higienicznych, takich jak: płyny dezynfekcyjne, chusteczki do przecierania ikon itp.”. Stwierdził też: „Na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego należy powstrzymywać się od spotkań w salach parafialnych”.

Biskupi podkreślili: „Tylko mocna wiara, modlitwa, szeroko rozumiana wstrzemięźliwość, pokuta – tak jak miało to miejsce w historii naszej Cerkwi – pomogą nam i dzisiaj pokonać epidemię, która dotyka nasze pokolenie”.

Powiat hajnowski w znacznej jego części zamieszkują w większości wyznawcy prawosławia, liczbę których Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w naszym kraju szacują na 450-500 tysięcy. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tysięcy osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem