Gmina Białystok uruchamia środki przeznaczone stricte na walkę z pandemią koronawirusa. To dwa miliony złotych. Na maseczki, środki do dezynfekcji czy wyposażenie miejsc do kwarantanny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak poinformował we wtorek (24 marca) prezydent Tadeusz Truskolaski, to środki z budżetu miasta.

– Uruchamiam rezerwę 2 mln zł na zakup wyposażenia i akcesoriów – maseczek, środków do dezynfekcji – oraz wyposażenia miejsc do kwarantanny – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Wiceprezydent Przemysław Tuchliński dodaje, że będą to środki na bieżące wydatki związane ze zwalczaniem koronawirusa. Z kolei przygotowywanie miejsc na kwarantannę wynika choćby z wojewódzkich planów ochrony przez epidemią.

Wcześniej miasto zadeklarowało, że kwotą 200 tys. zł wesprze białostocką policję, która w tej chwili sprawdza też, czy osoby na kwarantannie przebywają rzeczywiście w swoich mieszkaniach.

Obecną sytuacją na świecie Truskolaski porównał do... pociągu.

– Świat przed tą pandemią był takim pędzącym pociągiem, w którym wszyscy czuli się dobrze. Nagle ktoś zaciągnął hamulec. W tej chwili jesteśmy w momencie szybkiej utraty pędu. Działa to na nas w różny sposób, ale staramy się zachować równowagę – skomentował.

Koronawirus. Suwałki kupią maseczki ochronne i przekażą je swoim seniorom

Stwierdził, że zasadne są apele o wspieranie przedsiębiorców. Ale przypomniał też, że każdy jest zobowiązany do regulowania szeregu zobowiązań.

– Kto może, niech wcześniej zapłaci np. podatek od nieruchomości. Utworzy się fundusz solidarności, będziemy mieli źródło finansowania. Nie proszę o dobrowolne wpłaty, ale o to by – jeśli ktoś może – płatności na kwiecień czy na czerwiec uregulować już w tej chwili – zaapelował.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Czy miasto postępuje właściwie przekazując 2 mln zł na walkę z koronawirusem?

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem