Kamera termowizyjna stanęła w holu jednego z Domów Studenta Politechniki Białostockiej. Każdy, kto wchodzi do akademika, może szybko sprawdzić temperaturę swego ciała, wystarczy zbliżyć się na odległość około jednego metra, a za kilka sekund na ekranie telewizora wyświetla się wynik.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kamerę udostępnił Wydział Mechaniczny.

Na co dzień to urządzenie wykorzystywane jest do wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów, pozwala odwzorować tzw. obraz termalny. Umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w konstrukcji budynków lub pracy maszyn i urządzeń.

Koronawirus. Jedna osoba wyszła na papierosa, druga wyjechała z kraju. Policyjny raport o kwarantannie

– W czasie zagrożenia epidemicznego kamera termowizyjna służy do pomiaru temperatury ciała mieszkańców akademików. Nasi studenci chętnie z takiej możliwości korzystają. Obecnie większość studentów dostosowała się do zaleceń rektora i wyjechała do domów. Zgodnie z wytycznymi ministra nauki i szkolnictwa wyższego powinniśmy zapewnić zakwaterowanie tym studentom, w tym obcokrajowcom, którzy nie mogą z różnych względów opuścić akademików – mówi Piotr Bubela kierujący Działem Zasobów Mieszkaniowych Politechniki Białostockiej.

Każdego dnia kolejni polscy studenci wyjeżdżają do domów. W ostatnim tygodniu akademiki opuściło ponad 200 osób.

– Tych, którzy pozostali w domach studenta, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i uważności, przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. W akademikach zamontowane zostały praktyczne butelki z płynem dezynfekującym. Dla bezpieczeństwa wprowadziliśmy zasadę zachowania stosownej odległości osób przebywających na portierniach – dodaje Bubela. – Obecnie nie przyjmujemy nowych osób do akademików, wstrzymano także do odwołania możliwość odwiedzin dla gości z zewnątrz.

Kamera termowizyjna przenoszona będzie do kolejnych domów studenta. Teraz ustawiona jest w akademiku Beta.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem