Osoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać, należy złożyć specjalne oświadczenie - w terminie trzech dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik podlaskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie ZUS.

Koronawirus. Aplikacja "Kwarantanna domowa". Najpierw SMS, potem aktywacja

– Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być także przekazane przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – wyjaśnia rzeczniczka. – Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, to płatnik składek, czyli pracodawca, w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu. Może to zrobić za pośrednictwem PUE ZUS.

Jak dodaje urzędniczka – płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS, może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.

Koronawirus. Szósty potwierdzony przypadek zakażenia w Podlaskiem

– Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która jest na kwarantannie z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe, np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS – mówi Krupicka.

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną, nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem