Ponad tysiąc osób w Polsce korzysta już z aplikacji "Kwarantanna domowa". Ważna informacja: jeśli ktoś jest objęty kwarantanną, niech poczeka na SMS. Dopiero po jego otrzymaniu należy uaktywnić aplikację - informuje Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzięki aplikacji ma być usprawniony proces kontrolowania, czy osoby objęte obowiązkiem kwarantanny ją realizują. Aplikacja – wedle Ministerstwa Cyfryzacji – ma pomóc w szybszej komunikacji ze służbami i lepszej opiece dla osób objętych kwarantanną.

Koronawirus. Tysiące osób w kwarantannie

Proces udostępniania aplikacji rozpoczął się w piątek (20 marca) i odbywa się etapami. Etapami bowiem zasilana jest baza osób objętych kwarantanną. Każdego dnia ich liczba rośnie.

Koronawirus. Najnowsze dane o zakażonych w Polsce

To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Kwarantanna obowiązuje 14 dni, jej złamanie to m.in. 30 tys. zł kary, ale też możliwość postawienia zarzutów delikwentowi – za narażenie na zakażenie innych osób.

Do tej pory policjanci sprawdzali osoby w kwarantannie bezkontaktowo (dzwoniąc i prosząc, by takie osoby wyjrzały przez okno). Teraz, zamiast wizyty policjantów to, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany, może być sprawdzany również w inny sposób. Należy wysłać swoje zdjęcie do policjantów. Jak mówią urzędnicy: aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Właśnie rozpoczęty został proces jej udostępniania.

Po kolei

Proces wygląda następująco:

– Dostajemy informację o osobach objętych kwarantanną, wysyłamy im SMS-a zachęcając do ściągnięcia i zainstalowania naszej aplikacji. W związku z tym, jeśli jesteście w kwarantannie nawet od kilku dni, a nie dostaliście SMS-a – po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli wam się komunikat, że waszych danych nie ma w bazie – informują urzędnicy. – Uspokajamy, nasza wiadomość na pewno do was dotrze. Po jej otrzymaniu komunikat zniknie. Będziecie mogli instalować i aktywować aplikację.

– Do godz. 17.40 wysłaliśmy ponad 22 tysiące SMS-ów. Niemal 2,5 tysiąca osób już zalogowało się do aplikacji, przeszło 1300 z nich wykonało pierwsze zadanie, a to oznacza rozpoczęcie pełnego korzystania z apki – informował w piątek (20 marca) minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zainteresowanie aplikacją jest naprawdę spore. Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym się przebywa oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia.

Najpierw SMS, później aktywacja

Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w bazie i że może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji. Proces udostępniania aplikacji ma się zakończyć w ten weekend.

Jak aktywować aplikację?

Należy pobrać aplikację Kwarantanna domowa z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

System ma pozwolić  na wirtualne potwierdzenie obecności w miejscu odosobnienia: aplikacja informuje z zaskoczenia o tym, by zrobić zdjęcie, tzw. selfie, w domu, a dzięki włączonej w komórce funkcji lokalizacji rzeczywiście można potwierdzić, że jest w miejscu odosobnienia wskazanym w formularzu lokalizacyjnym. Na zrobienie zdjęcia jest 20 minut od wezwania.

Ministerstwo Cyfryzacji: – Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

Więcej informacji: Kwarantanna domowa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem