Mamy dwa kolejne przypadki potwierdzenia zakażenia koronawirusem w woj. podlaskim. Dodatni wynik potwierdziły badania laboratoryjne. Tym samym liczba zdiagnozowanych przypadków zakażenia wirusem COVID-19 w Podlaskiem wzrosła do pięciu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Pierwszy z dwóch potwierdzonych w sobotę (21 marca)  przypadków to mężczyzna w średnim wieku z powiatu łomżyńskiego - informuje Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody podlaskiego. - Mężczyzna przebywa w kwarantannie domowej - taką decyzję po podjął lekarz zbadaniu mężczyzny. Drugi to również mężczyzna w średnim wieku z powiatu białostockiego, wrócił do kraju z Gruzji, jest hospitalizowany. Osoby z najbliższego kontaktu obu mężczyzn zostały objęte opieką epidemiologiczną. Prosimy o uszanowanie ich prywatności.

Z raportu wojewody opublikowanego w sobotę (21 marca) o godz. 11 wynika, że 10 osób jest hospitalizowanych (w związku z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem), 520 osób objęto nadzorem epidemiologicznym. Jak dotąd w regionie wykonano 450 testów.

Rośnie liczba osób objętych kwarantanną - z zagranicy ciągle wracają mieszkańcy regionu. Po przekroczeniu granic Polski automatycznie zostają objęci obowiązkiem kwarantanny. W regionie dotyczy to obecnie 860 osób. Kto go złamie - zapłaci 30 tys. zł.

W Polsce łączna liczba zainfekowanych to 452 osoby, pięć z nich zmarło.

Jak dodaje Idźkowska - Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami i instytucjami, które są zaangażowane w działania epidemiologiczne. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację w regionie i jest gotowe do podjęcia działań zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Urzędnicy apelują: - Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na specjalnej stronie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus.

Koronawirus. Powroty z zagranicy

W ramach programu „Lot do domu” do kraju od 15 marca wróciło ponad 20 tys. Polaków (część osób wraca też z Zachodniej Europy przez granicę polską-niemiecką). Dziś planowane są kolejne loty do Warszawy, m.in. z Bangkoku, Londynu, Oslo, Sztokholmu, Madrytu, Amsterdamu, Paryża, Edynburga, Chicago, Belgradu, Wiednia.

Nasi wracający tym sposobem rodacy opowiadają o ścisku i długim czasie oczekiwania na lotniskach oraz o tym, że popowrotowa kwarantanna w zasadzie jest fikcją, bo z Okęcia do domów najczęściej wracają środkami komunikacji publicznej.

Koronawirus. Powroty białostoczan do domu. Części to się udało, inni utknęli za granicą

Dopiero w piątek (20 marca) ogłoszono, że do projektu #lotdoDomu dołączyli także przewoźnicy Polonus i PKP Intercity. Uruchomili dodatkowe połączenia krajowe – pociągi i autokary, które rozwiozą pasażerów z Lotniska Chopina do domu bez dodatkowych kosztów.

Mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać z autokarów na trasie: Warszawa Lotnisko Chopina, Ostrów Maz., Łomża, Zambrów, Białystok, Augustów, Suwałki. Więcej: Lot do domu. Transport krajowy

W piątek (20 marca) podwyższona została też kara za złamanie obowiązku kwarantanny – z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy ktoś tu robi testy????
  już oceniałe(a)ś
  0
  0