W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w niedzielnych (22 marca) katolickich i prawosławnych nabożeństwach będzie można uczestniczyć za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Transmisje przekazywane będą na żywo także z białostockich świątyń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Transmisje mszy świętych, modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii oraz internetowe rekolekcje – to niektóre z inicjatyw podejmowanych przez Kościół w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby osób w kościołach. W inicjatywy online zaangażowały się wszystkie diecezje – informował ostatnio rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Koronawirus. Najnowsze dane o zakażonych w Polsce

Koronawirus. Msze w telewizji, radiu, internecie

Biskupi w rozporządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już ponad tydzień temu zachęcili osoby, które w czasie pandemii korzystają z dyspensy i nie uczestniczą w mszach, do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

– Dzięki transmisjom wierni z całej Polski, jak również Polacy za granicą mogą włączać się duchowo zarówno w świąteczną, jak i w codzienną modlitwę – podkreślał ks. Rytel-Andrianik.

Koronawirus w Europie i na świecie

Do uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach bez wychodzenia z domu namawiał w ostatnim komunikacie do wiernych także metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Napisał w nim: „Usilnie proszę wszystkich o głęboką modlitwę osobistą oraz o zachęcanie siebie nawzajem do wytrwałej modlitwy, nawrócenia serca przez sakrament pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu, uczestniczenie we mszy św. za pośrednictwem środków przekazu i możliwości Komunii św. duchowej”.

I tak:

W najbliższą niedzielę (22 marca) na kanale YouTube ArchiBial Media oraz w Radiu Białystok (99,4 FM) od godz. 18 transmitowana będzie msza z archikatedry białostockiej pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy. Na falach Radia i (103,3 FM) od godz. 7 emitowana będzie transmisja mszy z kościoła pw. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku, a od godz. 12.30 – mszy z białostockiego kościoła pw. Maksymiliana Kolbego.

Także wierni Cerkwi prawosławnej w Polsce będą mieli możliwość uczestniczenia w najbliższą niedzielę w nabożeństwach za pośrednictwem środków masowego przekazu. O godz. 7.45 w TVP Kultura, TVP Białystok oraz w Radiu Białystok transmitowane będzie nabożeństwo z parafii Zmartwychwstania w Białymstoku (ul. Sikorskiego).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem