Dwa przedstawienia - dla doros造ch i dla dzieci - w weekend (21-22 marca) dwukrotnie poka瞠 w sieci Bia這stocki Teatr Lalek. Plac闚ka do陰cza do plac闚ek, kt鏎e z powodu zamkni璚ia do odwo豉nia, staraj si utrzyma kontakt z widzami online.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spektakle pokazywane będą w sobotę i niedzielę (21-22 marca) na profilu FB Białostockiego Teatru Lalek . O godz. 11 najlepiej zasiąść całą rodziną do oglądania spektaklu „Cudowna lampa Aladyna” (świetnie się na nim bawią i starsi, i młodsi). Z kolei o godz. 18 teatr pokaże spektakl dla dorosłych z 2014 roku „Czy Pan istnieje, Mr Johnes?”.

Koronawirus. Najnowsze dane o zakażonych w Polsce

Koronawirus. Kultura w sieci

Ten ostatni spektakl Białostocki Teatr Lalek zrealizował opierając się na surrealistycznym słuchowisku radiowym "Czy pan istnieje, Mr Johnes" Stanisława Lema z  1955 roku.

Nawet w pół wieku od publikacji słuchowiska jego surrealistyczna wizja świata (dotycząca m.in. operacji plastycznych i przeszczepu organów) może nadal zadziwiać. Powołana do życia i przeniesiona ciekawie w wymiar cyfrowy przez reżysera Krzysztofa Raua, według adaptacji Dariusza Jakubaszka - dostarcza nie tylko czystej rozrywki, ale i refleksji nad kondycją człowieczeństwa. I nad tym, ile jeszcze Ryszarda zostało w Ryszardzie.

Próba spektaklu 'Czy pan istnieje, Mr Johnes?' w reż. Krzysztofa Raua
Próba spektaklu 'Czy pan istnieje, Mr Johnes?' w reż. Krzysztofa Raua  AGNIESZKA SADOWSKA

Świetny jest spektakl "Cudowna lampa Aladyna", korzystający z historii znanej z Baśni 1001 nocy. Są tu klimaty perskie i podlaskie, duchy swojskie i orientalne, lamp do wyboru, do koloru. A wszystko pospołu wiruje, mieni się, nie pozwala na nudę nawet przez chwilę. Maluchy patrzą urzeczone, dorośli też w zadziwieniu, rozbawieniu, zaskoczeniu. Może to właśnie dżin któryś podpowiada lalkarzom, jak oczarować towarzystwo w różnym wieku?

To spektakl wyreżyserowany przez Węgra (Andras Veres), dopracowany scenograficznie przez Węgra (Szilard Boraros), zagrany przez Polaków, z frywolną lekkością. Ta braterska fantazja przejawia się też na łączeniach tego, co zdawałoby się nieprzystawalne. Orientalny targ perski skleja się w spektaklu ze słowiańskim, daktyle z kapustą kiszoną, a muzyczne klimaty azjatyckie z klezmerskimi.

Inne działania

Warto zaglądać na profilu FB teatru – BTL planuje bowiem również inne działania. Będą to m.in. prezentacje materiałów z archiwum artystycznego „Kartka z kalendarza BTL”, konkurs plastyczny dla dzieci „Twój ulubiony bohater spektaklu BTL”, konkurs dla młodzieży i dorosłych na jednoaktówkę teatralną pod tytułem „I zatrzymał się czas”, czytanki online polskiej i światowej klasyki literatury.

Oprócz tego na stronie internetowej BTL jest zakładka „radio”, dzięki której można usłyszeć nagrania związane z Teatrem btl.bialystok.pl/radio.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem