Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To oznacza, że dostęp do kolejnych tytułów można mieć bez konieczności wychodzenia z domu. Warunek? Trzeba posiadać kartę biblioteczną Książnicy Podlaskiej, by uzyskać dostęp do platformy IBUK Libra. To wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN, z której można korzystać za pośrednictwem komputera, tabletu czy smartfona. Dzięki niej użytkownicy Książnicy Podlaskiej przez całą dobę mają do dyspozycji ponad 1600 tytułów, wśród których znalazły się m.in. literatura piękna dla dorosłych i dzieci, literatura popularnonaukowa, literatura faktu, medycyna, informatyka, poradniki.

Koronawirus. Kultura zamknięta. Placówki nieczynne, setki imprez odwołanych

Poproś o kod

Takie korzystanie z wirtualnej czytelni online to też okazja do nauki – poza czytaniem, każdy użytkownik może skorzystać z zaawansowanego narzędzia pracy z tekstem. I zaznaczać potrzebne fragmenty, tworzyć notatki, używać funkcji tagowania, cytowania, czy bezpośredniego powiązania zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN.

Jak uzyskać dostęp do platformy IBUK Libra? Wystarczy wysłać maila na adres: ibuklibra@ksiaznicapodlaska.pl, w treści maila wpisując numer posiadanej karty bibliotecznej Książnicy Podlaskiej. Po zweryfikowaniu, czy dana osoba jest czytelnikiem Książnicy, w mailu zwrotnym zostanie jej przesłany kod PIN, umożliwiający dostęp do wirtualnej czytelni IBUK Libra.

Wnioski o przyznanie kodu można przesyłać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15. Wnioski przesłane po godzinie 15 będą realizowane w następnym dniu roboczym (poniedziałek-piątek, 7.30-15).

Kar nie będzie

– Udostępniając platformę naszym czytelnikom, chcemy pokazać, że o nich pamiętamy – mówi Jolanta Gadek, dyrektorka Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. – To wyjątkowo trudny czas dla instytucji kultury, również dla bibliotek, dlatego szukamy innych niż zwykle metod promocji książki i czytelnictwa. A jednym ze sposobów jest zachęcenie naszych czytelników do korzystania z zasobów, dostępnych poprzez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Książnica Podlaska, podobnie jak większość placówek kulturalnych, została zamknięta już tydzień temu. Dotyczy to nie tylko siedziby głównej przy Skłodowskiej, ale też 19 filii rozsianych po mieście. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte, zakaz obowiązuje do odwołania. Przez ten czas zamówienia i rezerwacje składane przez elektroniczny katalog nie będą realizowane.

Koronawirus. Kultura zeszła do internetu. Wybierz się do muzeum, teatru, kina - online

Ale ci, którzy nie zdążyli oddać książek, choć minął już termin, nie zostaną ukarani. – Terminy zwrotów wypożyczonych materiałów bibliotecznych zostaną prolongowane i nie będą naliczane kary za przetrzymanie książek – informuje Justyna Sawczuk, rzeczniczka Książnicy Podlaskiej.

Posłuchaj pisarza

Warto też pamiętać, że na kanale YouTube Książnicy są udostępnione nagrania ze spotkań autorskich (prowadzonych z mniej i bardziej znanymi pisarzami w ramach Śród Literackich lub spotkań Festiwalu Literackiego „Autorzy i Książki”) organizowanych przez Książnicę Podlaską. To ponad 80 nagrań – na których o swoich książkach opowiadają m.in.: Katarzyna Bonda, Jakub Żulczyk, Krzysztof Gedroyć, Jakub Ćwiek, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Paweł Sołtys (Pablopavo), Ignacy Karpowicz, Jacek Fedorowicz, czy Kristina Sabaliauskaite, autorka świetnej książki „Silva Rerum”.

Link do nagrań: Spotkania autorskie w Książnicy Podlaskiej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.