Fundacja "Pomóż Im" dołącza do apelu o oddawanie krwi, której zapasy wyczerpują się także w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Tę klinikę Fundacja wspiera od lat. Mali pacjenci zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, jednocześnie zachowując pogodę ducha. Prosząc o oddawanie krwi, nagrali specjalny, humorystyczny film.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Krew jest jednym z najcenniejszych leków w wielu gałęziach medycyny. W onkologii dziecięcej szczególnie – po prostu ratuje życie. Jest często tak samo potrzebna jak leczenie onkologiczne – mówi dr hab Katarzyna Muszyńska-Rosłan, zastępca kierownika Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im”.

Izolacja i wyczerpujące się zapasy krwi

Dzieci prośbę przekazały słowami wiersza autorstwa dr Małgorzaty Sawickiej-Żukowskiej. W filmiku wystąpili pacjenci kliniki: Marysia, Kacper, Staś, Dominik, Gracjan oraz Agnieszka, mama Marysi. Przybrani są w wampirze kły symbolizujące „żądzę” krwi. Wierszyk brzmi następująco:

„Przyszły ciężkie dni, dalej chcemy Waszej krwi

Bez krwi stanie nam leczenie, nie ma szans na wyzdrowienie

Nasz rak nie jest na wakacjach, więc oddajcie swą krew w stacjach”.

 

Mali pacjenci przeżywają szczególnie trudny czas. Już sama izolacja Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK jest dokuczliwa. Na tę sytuację wolontariusze Fundacji „Pomóż Im” znaleźli sposób, tworząc wolontariat „onko online”. Spotykają się z pacjentami dzięki komunikatorom internetowym. Studenci medycyny dostarczają przebywającym na oddziale rodzinom zakupy, a dzięki inicjatywie „Przez żołądek do serca” zapewniony jest stały catering dla dzieci i rodziców. Te zachowania wypełniają poważne luki, natomiast braku krwi nie da się zastąpić. Klinika może stanąć w obliczu dramatu.

– Krwi nigdy nie jest za wiele, ponieważ będzie potrzebna zawsze, tak jak szpik. Tymczasem zapasy się wyczerpują. Mówimy to w imieniu naszych pacjentów, natomiast zdajemy sobie sprawę, że nie są jedyni. Potrzebujących krwi jest znacznie więcej – mówi dr hab Muszyńska-Rosłan.

Problem w całym kraju

Z całej Polski, z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa napływają niepokojące komunikaty. Większość osób zrezygnowała z oddawania krwi z obawy przed epidemią koronawirusa. Z tego powodu pojawił się też problem z akcjami wyjazdowymi, zamknięte są szkoły i uczelnie – istotne źródła dawców. Panika jest nieuzasadniona. Jak podkreślają fachowcy z RCKiK, oddawanie krwi jest zupełnie bezpieczne, a w centrach wprowadzono dodatkowe środki ochrony dawców.

Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi. RCKiK w Białymstoku już teraz pilnie potrzebuje grup 0Rh-, 0Rh+, A Rh-. Pozostałe zapasy też są niewystarczające, nie licząc jedynie grupy BRh+. Godziny otwarcia placówek oraz szczegółowy harmonogram akcji pobierania krwi również znajdziemy na www.rckik.bialystok.pl.

W okresie epidemii Polacy podjęli już wiele pięknych inicjatyw. Sąsiedzi robią zakupy dla seniorów, restauracje dowożą bezpłatnie posiłki zespołom medycznym, instytucje uruchamiają darmowe korzystanie z ich internetowych zasobów, np. kulturalnych. Oddając krew można uczynić najwięcej – uratować życie. To hasło, które wybrzmiewa od lat, ale teraz nabiera jeszcze większego znaczenia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem