Emerytury i renty będą wypłacane w terminach płatności bez opóźnień. Placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mimo że są pozbawione bezpośredniego kontaktu z klientami, realizują ustawowe obowiązki. Niezagrożone są również wypłaty trzynastych emerytur - uspokaja przedstawicielka podlaskiego oddziału ZUS.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomimo ograniczeń, wynikających z zaleceń służb sanitarnych w związku z koronawirusem, placówki ZUS na bieżąco dokonują wypłaty świadczeń. Urzędnicy deklarują: – Pragniemy uspokoić naszych świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, jak również pracowników i pracodawców. Wypłaty wszelkich świadczeń są realizowane zgodnie planem.

– Bezpieczne są również wypłaty dodatkowych świadczeń, czyli tzw. trzynastek. Ponad 200 tys. osób w województwie podlaskim otrzyma taką gratyfikację. Trzynastki będą wypłacane z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosków. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Zostanie ono wypłacone tym osobom, które na dzień 31 marca 2020 r. miały ustalone prawo do świadczeń wymienionych w ustawie, pod warunkiem, że je pobierały – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Koronawirus. Apel o godziny zakupów tylko dla seniorów

Dodaje, że Zakład na bieżąco wypłaca nie tylko emerytury i renty, ale również inne świadczenia, w tym np. zasiłek pogrzebowy, opiekuńczy, czy chorobowy. Bez zakłóceń ZUS wypłaca także zwaloryzowane emerytury i renty.

Osoby ubiegające się o rentę po raz pierwszy lub o jej przedłużenie, i chcą uzyskać informację dotyczącą badań lekarskich jak również wyjazdów na rehabilitację leczniczą mogą dzwonić pod numer telefonu 22 290 87 03, pod którymi pracownicy Zakładu odpowiadają na pytania w ważnych dla nich sprawach. Korzystając z numerów (85) 748 66 01 lub (85) 748 64 13, połączymy się z oddziałem w Białymstoku i możemy uzyskać informacje dotyczące emerytur i rent.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem