Tak jak wielu organizatorom imprez kulturalnych w Podlaskiem koronawirus pokrzyżował plany również stowarzyszeniu Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej. Międzynarodowy festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbędzie się cztery miesiące później, niż pierwotnie planowano.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Festiwal odbywający się w pięknym Soborze św. Trójcy w Hajnówce od lat ściągał z Polski i z zagranicy chóry wykonujące muzykę cerkiewną. W tym roku miał się odbyć w dniach 11–16 maja. Organizatorzy zdecydowali się jednak zrezygnować z tego terminu i festiwal przesunąć na jesień. Nowa data to 14–19 września.

Koronawirus. Kultura zeszła do internetu. Wybierz się do muzeum, teatru, kina – online

Możliwe korekty

– Nie można ryzykować. Do tego majowego terminu nie wiadomo, jak się potoczy sytuacja, epidemia się rozprzestrzenia z każdym dniem. Prawdopodobnie też żaden z chórów z zagranicy nie mógłby do nas przyjechać, skoro granice są zamknięte. Wczoraj wraz z komitetem organizacyjnym festiwalu podjęliśmy decyzję, że należy go przesunąć na połowę września. Metropolita Sawa już zaakceptował naszą decyzję i nową datę – mówił nam w piątek (20 marca) ksiądz mitrat Michał Niegierewicz, proboszcz Soboru św. Trójcy Hajnówce, od blisko 40 lat związany z festiwalem muzyki cerkiewnej w Hajnówce, a od 2002 roku dyrektor festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Koronawirus. Kultura zamknięta. Placówki nieczynne, setki imprez odwołanych

Wkrótce organizatorzy zaczną informować zaproszone chóry o przesunięciu terminu. Ksiądz Niegierewicz ma nadzieję, że nowa data festiwalu będzie odpowiadać zakwalifikowanym chórom, ale może być różnie.

– W końcu chór to często kilkadziesiąt osób, niektórzy mają już swoje plany. Również jako chór mogą mieć już wrzesień zarezerwowany na koncerty w innym miejscu. Możliwe, że trzeba będzie dokonać korekt na liście zaproszonych chórów – mówi dyrektor festiwalu.

Blisko 30 zespołów

Do udziału w hajnowskim festiwalu chóry mogły się zgłaszać do końca stycznia. Zakwalifikowano 29 zespołów z Polski i zagranicy, m.in. z Łotwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Serbii. Ale zgłosiło się dużo więcej.

– Musieliśmy jednak wielu chórom odmówić. Zwykle staramy się, by liczba zaproszonych zespołów nie przekraczała 30. Gdybyśmy zaprosili więcej, nie podołalibyśmy logistycznie zadaniu – mówi ks. Niegierewicz.

Teraz i ta lista zakwalifikowanych uczestników prawdopodobnie ulegnie zmianie ze względu na zmianę terminu.

Jako że festiwal otrzymał wsparcie finansowe (m.in. z ministerstwa kultury) na majową edycję, organizatorzy będą wnioskowali o przesunięcie terminów rozliczeń dotacji.

Koronawirus. Białostockie Targi Książki i spotkania z pisarzami odwołane

Komitet organizacyjny hajnowskiego festiwalu oczywiście już poniósł trochę kosztów – m.in. wydrukowano część zaproszeń.

– Najważniejsze to jednak przetrwać ten trudny czas. Mamy nadzieję, że jak już się wszystko uspokoi, festiwal odbędzie się w drugim terminie i będziemy mogli cieszyć się pięknem cerkiewnych śpiewów – mówi dyrektor festiwalu.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem