Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że wojewoda podlaski i Ministerstwo Zdrowia przedwcześnie obwieścili o drugim przypadku osoby zakażonej w Podlaskiem. Ponowne badanie próbki pobranej od 28-latki z Białegostoku nie potwierdziło zakażenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Informacje o tym, że druga osoba - młoda białostoczanka - jest zakażona, obwieścili wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i Ministerstwo Zdrowia w środę (18 marca) po południu. Wieczorem dowiedzieliśmy się, że z wynikami testów jest zamieszanie. Po ponownym sprawdzeniu testu już definitywnie jest jasne, że pacjentka jest zdrowa.

Koronawirus. Skrzynki oddzielające w mięsnych

Ostatecznie w czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku wydała oświadczenie. Napisano w nim: "Pierwszy test na zakażenie koranawirusem COVID-19 u młodej kobiety z Białegostoku wykonał na polecenie szpitala zakaźnego Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Wczoraj PZH telefonicznie poinformował pracowników szpitala o tym, że wynik pacjentki jest dodatni. Szpital natychmiast powiadomił służby sanitarne i pobrał kolejną próbę do weryfikacji. Kolejny test wczoraj wieczorem przeprowadziła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. Tym razem wynik był ujemny. Dziś rano (19.03) potwierdził go również na piśmie Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Pacjentka zostanie wypisana do domu".

Tak więc w Podlaskiem jak dotąd - zgodnie z liczbą przebadanych - jest tylko jedna osoba zakażona koronawirusem. To 35-letni Krzysztof Drabikowski, członek blackmetalowego zespołu Batushka, zamieszkały pod Białymstokiem, który obecnie przebywa na oddziale zakaźnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jak twierdzą lekarze, choroba ma u niego „przebieg łagodny i jest leczona objawowo”.

W czwartek (19 marca) rano Ministerstwo Zdrowa poinformowało o 18 nowych przypadkach zakażonych koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W Podlaskiem żadnego nowego nie stwierdzono (poza dwoma dotychczasowymi).

Potwierdzone przypadki dotyczą: 6 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. lubelskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego. Resort zdrowia podał, że na ten moment odnotowano w Polsce 305 przypadków zakażonych koronawirusem, w tym 5 osób zmarło.

Do godz. 11.45 nie opublikowano codziennego porannego raportu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego z informacjami o zakażonych, hospitalizowanych, objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym (był dotąd publikowany dwa razy dziennie: ok. godz. 11 i godz. 18).

Raport pojawił się o godz. 13 (z informacjami na godz. 12.30). Zgodnie z nim hospitalizowanych w Podlaskiem jest 6 osób, objęto kwarantanną - 425 osób, a nadzorem epidemiologicznym - 488. Wykonano 272 testy.

Białystok. Sklepy i koronawirus
Białystok. Sklepy i koronawirus  Fot. Maciek Chołodowski

Białostockie ulice w czwartkowe przedpołudnie wciąż były wyludnione. Niewielkie kolejki ustawiały się w aptekach, a ich klienci utrzymywali od siebie w oczekiwaniu bezpieczną odległość. W wielu sklepach mięsnych dało się zauważyć poustawiane skrzynki oddzielające lady od kupujących o metr-dwa.

- Musieliśmy te skrzynki poustawiać, bo wielu kupujących miało za nic pandemię. Opierali się o ladę, a nawet zdarzało się, że prychali mi prosto w twarz. A przecież my też się boimy zakażenia - zwierzyła się nam jedna ze sprzedawczyń w mięsnym na Antoniuku.

W galeriach handlowych inne sklepy - poza spożywczakami - były nieczynne, np. z obuwiem, odzieżą czy sprzętem RTV i AGD.

Podlascy posłowie działają w sieci

W ramach trwającej równolegle kampanii prezydenckiej podlascy politycy ograniczyli swoją aktywność do kontaktów w sieci. Poseł PO i przewodniczący tej partii w Podlaskiem Robert Tyszkiewicz tą drogą np. w czwartek ogłosił: „Walka z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa to jedno, ale mieszkańcy Łomży i Ziemi Łomżyńskiej muszą mieć dostęp do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego! Jutro z samego rana złożę interwencję do Wojewody Podlaskiego w tej sprawie”.

Kilkanaście godzin wcześniej inny podlaski poseł PO poinformował: „Sytuacja w Łomży wymaga szybkich działań. Dlatego też wsłuchując się w prośby mieszkańców wystosowałem - drogą mailową - interwencję poselską do Wojewody Podlaskiego, z zapytaniem o możliwość utworzenia - na terenie szpitala lub w budynku do tego przystosowanym - oddziału, który zapewni mieszkańcom dostęp do podstawowej opieki medycznej”. Także m.in. podlaski poseł, a zarazem prezes PSL w Podlaskiem Stefan Krajewski wyraził zaniepokojenie sytuacją łomżyńskiego szpitala i dotychczasowych jego pacjentów po tym, jak placówka ta została przekształcona w jednoimienny szpital zakaźny. W sprawie łomżyńskiego szpitala złożył też interpelację podlaski poseł klubu Lewica Paweł Krutul (Wiosna).

Podlaskie PiS kończy zbiórkę

Tymczasem jeszcze w środę (18 marca) wojewoda spotkał się z prezydentem Łomży i samorządowcami tego miasta. Obiecał zwiększenie ilości karetek w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży i oświadczył, że nie ma żadnej możliwości, aby odwołał swoją decyzję o przekształceniu łomżyńskiego szpitala w jednoimienny.

Z kolei jeden z czołowych działaczy białostockiego PiS, wicewojewoda podlaski, a zarazem członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy w Podlaskiem Tomasz Madras, za pośrednictwem portali społecznościowych poinformował o zakończeniu przez tę partię - w związku z sytuacją epidemiologiczną - zbiórki podpisów potrzebnych do zarejestrowania Andrzeja Dudy jako kandydata na prezydenta i zaprzestaniu innych działań związanych z bezpośrednim kontaktem z wyborcami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem