Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podlaski Urząd Wojewódzki i Ministerstwo Zdrowia o drugim przypadku w Podlaskiem osoby zakażonej koronawirusem poinformowali w środę tuż po godz. 14.

Tajemnica badań drugiej pacjentki

W komunikacie PUW napisano: „Wojewoda podlaski i podlaski wojewódzki inspektor sanitarny informują o drugim potwierdzonym przypadku wystąpienia koronawirusa COVID-19 w regionie. To młoda kobieta z Białegostoku, jest hospitalizowana. Rodzina pacjentki i osoby z najbliższego kontaktu są pod opieką epidemiologiczną”.

O pierwszym przypadku zakażonego koronawirusem służby wojewody poinformowały we wtorek (17 marca) wieczorem. Potem sam pacjent ogłosił w sieci i w rozmowie z „Wyborczą” informacje o sobie. Okazał się nim 35-letni Krzysztof Drabikowski, członek blackmetalowego zespołu Batushka, zamieszkały pod Białymstokiem.

Chcieliśmy pod wieczór w środę sprawdzić stan obojga pacjentów. Od rzeczniczki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyny Malinowskiej-Olczyk dowiedzieliśmy się, że choroba u Krzysztofa Drabikowskiego, który przebywa na oddziale zakaźnym tego szpitala, „przebiega łagodnie i jest leczony objawowo”.

Kiedy zapytaliśmy o stan młodej białostoczanki, ze zdumieniem usłyszeliśmy: – Mamy potwierdzenie o zakażeniu tylko jednego mężczyzny [chodzi o Krzysztofa Drabikowskiego – red.]. Nie dysponujemy wynikami badań, które mówiłyby o tym, że ktoś inny poza nim jest zakażony.

Koronawirus. Druga osoba zakażona w Podlaskiem. To młoda białostoczanka

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wyniki pacjentki (młodej białostoczanki) były w białostockim laboratorium odmienne od tych, jakie – w ramach ich potwierdzania – nadeszły z Państwowego Instytutu Higieny w Warszawie i w związku z tym próbki wymagają dodatkowych badań.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.