Białostocki rockowy zespół Mniej Więcej nagrał balladę specjalnie dla podopiecznych Fundacji "Pomóż Im". Utwór "Za samą myśl" nawiązuje do pracy Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Słowa, muzyka, a także teledysk niczym w lustrze odbijają codzienne życie w „Pomóż Im”. Ballada opowiada o niepewności i nadziei, o poszukiwaniu odpowiedzi i wybraniu właściwej drogi. O obawie i o miłości. O tym, co przeżywają rodziny znajdujące się pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Subtelny środek przekazu

– Do stworzenia piosenki chyba zawsze potrzeba, poza złożeniem nut i słów w całość, iskry prawdy czy natchnienia. W „Za samą myśl” mam nadzieję udało się to uchwycić – mówi autor tekstu, lider i wokalista zespołu Wojtek Herbreder. – Każde zmierzenie się z cierpieniem zapada nam w pamięci na długo. Obojętność to cierpienie potęguje. A najwięcej możemy zrobić poświęcając komuś czas, uwagę czy samą myśl – dodaje Wojtek.

 

– Podstawowym zadaniem Hospicjum dla Dzieci jest nie tylko opieka nad nieuleczalnie chorym dzieckiem, ale również wsparcie całej rodziny, która podjęła trudne wyzwanie opieki nad swoim wyjątkowym dzieckiem w domu. Z natury ludzie starają się unikać takiej tematyki na zasadzie „im mniej wiem, tym mniej mnie to dotyczy". Nie znam bardziej subtelnego i trafiającego do serc środka przekazu niż muzyka. W połączeniu z obrazem pozwala odbiorcy dotknąć tego, co towarzyszy naszym rodzinom na co dzień. Miłości obarczonej cierpieniem, radości z każdej wspólnej chwili przeplatającej się ze strachem i niepewnością czy będą kolejne. Przekaz jest prosty: nie odwracajmy się, nie bądźmy obojętni – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.

Co ciekawe, piosenka pierwotnie powstawała bez celu, jaki jej przyświeca obecnie. Pierwsze zapiski przeleżały w szufladzie 3 lata.

– To przeznaczenie. Zespół musiał trafić na nas, by nadać temu utworowi sens, dokończyć go i nagrać – zgodnie twierdzą pracownicy Fundacji „Pomóż Im”.

Marysia – fundacyjny cud

Na fundacyjnym kanale na YouTube można już obejrzeć teledysk. Zagrała w nim rodzina, która była pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Głównym bohaterem jest tata – Mirosław Jurczak, ojciec uśmiechniętej Marysi i mąż Natalii. Marysia jest jednym z fundacyjnych cudów. Trzyma się świetnie, została wypisana z hospicjum. Rodzina nadal utrzymuje kontakt z Fundacją, np. uczestnicząc w organizowanych przez nią wydarzeniach.

Białostocki rockowy zespół Mniej Więcej nagrał balladę specjalnie dla podopiecznych Fundacji 'Pomóż Im'. Utwór 'Za samą myśl' nawiązuje do pracy Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci
Białostocki rockowy zespół Mniej Więcej nagrał balladę specjalnie dla podopiecznych Fundacji 'Pomóż Im'. Utwór 'Za samą myśl' nawiązuje do pracy Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci  Fot. Materiały prasowe Fundacji Pomóż Im

Cały projekt został zrealizowany praktycznie bezkosztowo. Najbardziej zaangażował się w niego sam zespół Mniej Więcej, czyli Wojtek Herbreder (wokal), Rafał Mierzejewski (gitara elektryczna), Paweł Wigda (gitara elektryczna), Piotr Tokajuk (perkusja) i Paweł Kwiatkowski (gitara basowa).

To jedna z najciekawszych formacji muzycznych w województwie podlaskim, m.in. zwycięzcy Łomża Blues Rock Festiwal oraz finaliści tegorocznego Niebieskiego Mikrofonu Radia Białystok. Nad realizacją utworu czuwał Marek Kubik i Wem Studio, a nagranie odbyło się w Studiu Rembrandt udostępnionym przez Radio Białystok. Zdjęcia do teledysku powstały dzięki uprzejmości Teatru Dramatycznego.

Białostocki rockowy zespół Mniej Więcej nagrał balladę specjalnie dla podopiecznych Fundacji 'Pomóż Im'. Utwór 'Za samą myśl' nawiązuje do pracy Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci
Białostocki rockowy zespół Mniej Więcej nagrał balladę specjalnie dla podopiecznych Fundacji 'Pomóż Im'. Utwór 'Za samą myśl' nawiązuje do pracy Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci  Fot. Materiały prasowe Fundacji Pomóż Im

Fundacja „Pomóż Im” prowadzi Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Opiekuje się 30 nieuleczalnie lub przewlekle chorymi dziećmi z województwa podlaskiego oraz ich rodzinami. Dzieci przebywają we własnych domach. Fundacja przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu zapewnia im opiekę medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną, psychologiczną, duchową i socjalną.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem