Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak mówi prezydent Tadeusz Truskolaski, skutki gospodarcze kryzysu związanego z koronawirusem będą znaczne.

Koronawirus. Już 246 przypadków zakażenia w Polsce. Testy wreszcie wykonywane są w Białymstoku

– Jako Unia Metropolii Polskich przewidujemy znaczny spadek dochodów w samorządach. Będziemy gospodarczymi ofiarami. Wpływy z podatków od czynności cywilnoprawnych mogą spaść o 50 proc. CIT o 33 proc, a PIT o 10 proc. Dlatego będziemy w łączności z rządem, by pomagać obywatelom, ale i miastom, które będą borykały się z dużymi problemami – mówi prezydent Białegostoku, a jednocześnie szef Unii Metropolii Polskich.

Dlatego – co podkreśla – ważne jest właściwe wykorzystanie wsparcia, jakie nadejdzie z Unii Europejskiej. A ma to być kwota 7,4 mld euro, czyli ponad 30 mld zł.

– Te środki w dużej mierze powinny być przeznaczone na pomoc przedsiębiorcom. Jako samorządy bardzo chętnie pomożemy w dystrybucji tych środków – dodaje.

Odnosząc się do kwestii ulżenia przedsiębiorcom, wyjaśnia, że tu dużo zależy od pakietu szykowanego przez rząd.

– Co możemy zrobić? Jest restrykcja ustawowa, naliczenia nawet karnych odsetek. Ale w uzasadnionych przypadkach – a są uzasadnione ogólną sytuacją – takie odsetki będziemy umarzać. Jeżeli chodzi o czynsze [w lokalach miejskich] – każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Koronawirus. Ponad sto lokali w Białymstoku oferuje jedzenie na dowóz i wynos. Lista rośnie

Pomysł jest taki, by odraczając czynsz na dwa miesiące, zaległość można było później spłacać przez pół roku. Przy odroczeniu na trzy miesiące – raty byłyby rozłożone na 9 miesięcy. W przypadku, gdyby sytuacja firmy była tak zła, że mogłaby doprowadzić do upadłości, prezydent może umarzać zaległości.

Na razie miasto nie rozważa znoszenia opłat w strefie parkowania. Tak dzieje się w największych miastach. Inaczej strefa mogłaby być zajęta od rana do wieczora. Wyjątek stanowi Kraków. Inne miasta mają obserwować, jak będzie wyglądać sytuacja pod Wawelem i na tej podstawie podejmować ewentualnie kolejne decyzje.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.