Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak podały służby wojewody, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku (ul. Fabryczna) na mocy decyzji wojewody podlaskiego z wtorku (17 marca) zostanie przeprofilowany w jednoimienny szpital zakaźny.

Koronawirus. Przekształcenie dla usprawnienia

To druga tego typu placówka w regionie po Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, którego przeprofilowanie wywołuje masowe oburzenie mieszkańców tego miasta i regionu (rozpoczęło się w miniony poniedziałek).

W komunikacie PUW czytamy: „Mając na uwadze wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, niezbędne jest zwiększenie świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej COVID-19 w celu zapewnienia tym osobom właściwego dostępu do diagnostyki i leczenia. Przekształcenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego w jednoimienny szpital zakaźny ma na celu zwiększenie dostępności świadczeniobiorców do leczenia choroby zakaźnej COVID-19. To usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2”.

Harmonogram przekształcenia tego szpitala będzie ujęty w odrębnym poleceniu. Tymczasem z wtorkowego raportu PUW na godz. 11 wynika, że Podlaskie jest jedynym województwem w Polsce bez odnotowanych przypadków zarażenia koronawirusem.

Decyzję tę komentuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski: - Tego typu decyzje nie są konsultowane z prezydentem miasta. Szpital w Łomży należy do Urzędu Marszałkowskiego. O przekształceniu go w jednoimienny dowiedziałem się za pośrednictwem mediów. O szpitalu MSWiA - który jak sama nazwa wskazuje jest szpitalem ministerialnym - również dowiedziałem się z mediów. Wiedza na temat śluz, liczby respiratorów nie jest mi znana.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.