Sobór biskupów Cerkwi prawosławnej w Polsce wydał komunikat w sprawie zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Zgodnie z nim wszystkie nabożeństwa odprawiane będą "zgodnie z wielkopostnym harmonogramem". Rekomendują wiernym, by przystępowali do spowiedzi w dni powszednie, kiedy gromadzi się w świątyniach mniejsza liczba wiernych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O komunikacie poinformował we wtorek (17 marca) sekretarz Kancelarii Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Jerzy Doroszkiewicz.

Koronawirus. Wezwanie do czujności

Komunikat zwierzchnicy Cerkwi prawosławnej w Polsce wydali „w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego koronawirusem w naszym kraju i pandemią na świecie”.

Święty Sobór Biskupów PAKP, „zaniepokojony zaistniałą sytuacją”, zwraca się do wiernych „z wezwaniem do czujności i odpowiedzialności w codziennym życiu i apeluje o usilne modlitwy do Pana Życia - Jezusa Chrystusa o ustanie epidemii i zdrowie wszystkich chorych, jak również tych, którzy niosą im pomoc - lekarzy i całego personelu medycznego”.

Biskupi, na czele z metropolitą warszawskim i całej Polski abp. Sawą, piszą: „Módlmy się do Wszechmogącego Boga, Źródła życia i Lekarza dusz i ciał naszych, o powstrzymanie tej śmiercionośnej epidemii. Święty Sobór Biskupów rekomenduje dodanie do ektenii usilnej [to rodzaj litanii - red.] podczas Boskiej Liturgii próśb z „molebna [modlitwy – red.] w czasie morowego powietrza”.

Hierarchowie „zobowiązują duchowieństwo do okazywania wszystkim chorym opieki duszpasterskiej i pomocy fizycznej” i do uruchomienia przy parafiach, w miarę możliwości, „praktycznych form pomocy potrzebującym”.

Cerkiew. Święta Eucharystia spala wszelkie zło

Święty Sobór Biskupów poleca: „Wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem. Należy rekomendować wiernym, by przystępowali do Sakramentu Spowiedzi w dni powszednie, kiedy gromadzi się w świątyniach mniejsza liczba wiernych. Odnośnie do św. Eucharystii Święty Sobór Biskupów stwierdza jednoznacznie, że św. Eucharystia jest źródłem życia, zdrowia duszy i ciała, wobec której żadna choroba nie ma mocy. Boska Eucharystia - jest Boskim ogniem, który spala wszelkie zło”.

Dodaje: „Udzielanie św. Eucharystii dotyczy także chorych przebywających w szpitalach, miejscach odosobnienia itp.; zalecane jest przy tym stosowanie się do rekomendacji personelu medycznego lub innych właściwych służb. Dotyczy to także osób objętych domową kwarantanną”.

Ponadto Święty Sobór Biskupów „rekomenduje duchowieństwu zapewnienie w świątyniach i pomieszczeniach parafialnych odpowiednich środków higienicznych, takich jak: płyny dezynfekcyjne, chusteczki do przecierania ikon itp.”. Stwierdza: „Na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego należy powstrzymywać się od spotkań w salach parafialnych”.

Biskupi podkreślają: „Tylko mocna wiara, modlitwa, szeroko rozumiana wstrzemięźliwość, pokuta - tak jak miało to miejsce w historii naszej Cerkwi - pomogą nam i dzisiaj pokonać epidemię, która dotyka nasze pokolenie”.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tysięcy. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tysięcy osób.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Biskupi katoliccy wykazali się asekuranctwem, a biskupi kościoła prawosławnego zwykłą głupotą.
  @AEBN13
  Modlitwy wielkopostne to czas najlepszych żniw. Chcesz, żeby z tego zrezygnowali?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  No i możemy się pocieszyć, że nasi czarni szamani-kolonizatorzy nie są największymi mendami świata. Konkurencja walczy. Kto wymyśli większe brednie.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Obawiam się, ze Wirus mógł nie zrozumieć solennych zapewnień czcigodnych Biskupów. Onże przecie prosty Kitajec i po naszemu nie umi...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Epidemia GŁUPOTY!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Następni średniowieczni idioci...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0