Tylko stany ostre, zagrożenia życia i sytuacje wyjątkowe, takie jak rozpoznanie nowotworu złośliwego albo konieczność podania leku w programie lekowym - jedynie ci pacjenci mają w obecnej sytuacji szansę na przyjęcie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Szpital zmienia procedury od 17 marca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już od kilku dni, dokładnie od 13 marca, w USK wstrzymane są przyjęcia na planowe zabiegi. Od wtorku (17 marca) wprowadzone zostają kolejne ograniczenia.

– W związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zagrożeniem COVID-19 z dniem 17 marca 2020 do odwołania zawieszone zostają planowe przyjęcia do wszystkich klinik i oddziałów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku – informuje rzeczniczka placówki Katarzyna Malinowska-Olczyk. – Do odwołania wstrzymane zostają również przyjęcia do poradni specjalistycznych zarówno przy ul. Skłodowskiej, jak i ul. Żurawiej.

Koronawirus. Minister zdrowia: Białystok ma laboratorium. A laboratorium wciąż wysyła próbki

Kto zostanie przyjęty

Rzeczniczka dodaje, że poradnie świadczyć będą jedynie usługi dla pacjentów zarejestrowanych w postaci teleporady z możliwością wystawienia recepty czy e-zwolenienia. Pacjenci wymagający działania personelu medycznego – takiego jak zmiana opatrunku, zdjęcie gipsu, zdjęcie szwów, podanie leków w ramach programu lekowego – będą przyjmowani w poradni, tak jak to było do tej pory (według listy).

Pacjenci z przypadkami nagłymi proszeni są o kierowanie się na SOR.

Do odwołania wstrzymana zostaje działalność Punktu Pobierania Krwi do badań diagnostycznych.

Nadal przyjmowani będą:

– pacjenci w stanach ostrych (czyli w stanach zagrożenia życia),

– pacjenci z ustalonym rozpoznaniem lub wysokim ryzykiem nowotworu złośliwego,

– pacjenci leczeni w programach lekowych, w sytuacji gdy podanie leku wymaga hospitalizacji.

****

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Oficjalnie nie ma jeszcze nawet jednego potwierdzonego przypadku koronawirusa w województwie, a cała służba zdrowia jest w zasadzie rozlozona na łopatki
  już oceniałe(a)ś
  1
  0