Do tej pory w Podlaskiem nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Wszystkie testy dały wynik ujemny - informuje Podlaski Urząd Wojewódzki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Raport wojewody w poniedziałek (16 marca) na godz. 17.50 wygląda następująco:

* 11 osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia

* 78 osób objętych kwarantanną

* 426 osób objętych nadzorem epidemiologicznym

* 135 – liczba pobranych próbek.

Jak czytamy w komunikacie PUW – liczba osób hospitalizowanych podana w raporcie cały czas się zmienia. Jeśli wynik testu jest ujemny – osoba nie jest uwzględniana już w tej grupie.

Powyżej 1000 chorych do końca tygodnia

W całym kraju obecnie zakażonych jest 150 osób. Trzy osoby zmarły.

– W tej chwili mamy około 800 hospitalizacji, około 8 tys. osób w kwarantannie decyzją sanepidu i kilkadziesiąt tysięcy wracających do kraju z decyzją o kwarantannie. W najbliższym tygodniu liczba zakażonych na pewno będzie rosnąć. Będzie rosła w podobnym tempie, jak to się działo w innych krajach Europy – mówił w poniedziałek (16 marca) po godz. 11 na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Spodziewam się, że najbliższym tygodniu będziemy mieli powyżej tysiąca pacjentów z dodatnim wynikiem na COVID-19.

Minister poinformował też, że Polska przechodzi „w kolejny tryb drabinki epidemicznej”.

– Od tego czasu pacjenci, którzy mają pozytywny wynik, ale nie wymagają hospitalizacji, będą mogli przechorować w izolacji domowej. Ale to będzie decyzja kliniczna, a nie administracyjna. Kto wymaga hospitalizacji, a kto może przechorować w warunkach mniejszego reżimu niż szpitalny. Będziemy mieli 19 laboratoriów wykonujących testy. To oznacza, że będziemy w stanie wykonać ok. 3 tys. badań na dobę – powiedział Szumowski.

Liczba obserwowanych cały czas rośnie – cały czas do Polski bowiem wyczarterowanymi samolotami wracają osoby z zagranicy i trafiają na 14-dniową kwarantannę. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówi o nawet stu tysiącach osób, które mogą zostać jej poddane.

Ograniczenia

W całym kraju zamknięte są szkoły i uczelnie, muzea, kina, galerie, biblioteki, galerie handlowe, restauracje, bary (ale pracują: możliwy jest zakup potraw na wynos i dowóz). Zawieszono międzynarodowe i krajowe połączenia lotnicze. Czynne są sklepy spożywcze, poczty (przez sześć godzin), apteki.

Instytucje samorządowe i wojewódzkie, sądy, urzędy skarbowe czy choćby administracje spółdzielni mieszkaniowych również zawiesiły przyjmowanie interesantów na czas stanu zagrożenia epidemicznego.

– W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników Urząd Miejski w Białymstoku zostaje zamknięty dla interesantów do odwołania. Nie oznacza to jednak, że urząd przerywa pracę. Kontakt z urzędnikami wciąż jest możliwy przez internet i telefon – przypominają pracownicy magistratu. I o taki kontakt prosi w nagłych przypadkach większość instytucji i urzędów.

Koronawirus. Kultura zeszła do internetu. Wybierz się się do muzeum, teatru, kina online

Komunikacja

 W Podlaskiem od północy z soboty na niedzielę (14–15 marca) zawieszony został osobowy ruch graniczny na czterech przejściach granicznych z Białorusią. W ramach ruchu osobowego czynne są na tej granicy dwa przejścia: w Kuźnicy Białostockiej i Bobrownikach. Natomiast na granicy z Litwą, jeśli chodzi o ruch osobowy – w Budzisku do 24 marca została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna.

W Białymstoku rzadziej jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej (obowiązuje sobotni rozkład jazdy w dni powszednie, wstrzymano komunikację nocną). Ograniczenia wprowadziło też PKS NOVA – obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy, zawieszono kursy dalekobieżne.

Mocno pocięta jest także siatka połączeń do stolicy popularnych linii PlusBus i Żak Express. Autobusy już jeżdżą rzadziej, a od 17 marca łączą siły i wspólnie organizują do Warszawy tylko trzy kursy dziennie tam i z powrotem. 

Kursy pociągów pozostają bez zmian. 

****

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem