Z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa w sobotę (14 marca) o godz. 18 także Litwa przywróciła kontrole na wewnętrznej granicy UE. Poinformowała o tym ministra spraw wewnętrznych tego kraju Rita Tamašuniene. Na razie na 10 dni przywrócone zostają kontrole na granicach z Polską i Łotwą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Takie środki wprowadzili nasi sąsiedzi, uważamy, że to słuszne - powiedziała dziennikarzom minister Tamašuniene.

Koronawirus. Na Litwie 14-dniowa kwartantanna

Pani minister poinformowała, że obcokrajowcy będą mieli zakaz wjazdu na Litwę. Wyjątkiem będą ci, którzy mają pozwolenie na pracę. Naziemny ruch graniczny pomiędzy Polską a Litwą będzie możliwy jedynie przez punkt kontrolny Kalwaria-Budzisko. Tym tylko przejściem także mogą od północy z soboty na niedzielę wracać z Litwy (lub jadąc przez Litwę) do kraju Polacy.

- Obywatele Litwy nie będą mieli żadnych ograniczeń dotyczących powrotu do kraju, ale po powrocie będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę domową [tak jak powracający do Polski jej obywatele] - powiedziała Tamašuniene.

Także na Litwie od piątku (13 marca) - oraz wcześniej również na Białorusi - punkty sanitarne na granicy z Polską mierzą temperaturę i przeprowadzają kontrole sanitarno-informacyjne, szczególnie w autobusach, minibusach i samochodach z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Od 4 marca podróżni zobowiązani są do wypełniania kart lokalizacyjnych (z adresem miejsca docelowego pobytu).

Od soboty na lotniskach Litwy wprowadzona została również obowiązkowa kontrola wszystkich pasażerów. Oznacza to, że wszyscy pasażerowie muszą przejść kontrolę temperatury termowizorem, a przed opuszczeniem pokładu wypełniają kartę informacyjną, którą muszą przekazać pełniącym dyżur w terminalu specjalistom ds. zdrowia publicznego.

Koronawirus. W sobotę (14 marca), po zapowiedzi przez premiera Mateusza Morawieckiego zamknięcia polskich granic dla obcokrajowców, na trasie S8, od strony Warszawy w kierunku Budziska, można było zaobserwować wzmożony ruch nie tylko tirów, ale też aut osobowych na litewskich i łotewskich numerach rejestracyjnych.
Koronawirus. W sobotę (14 marca), po zapowiedzi przez premiera Mateusza Morawieckiego zamknięcia polskich granic dla obcokrajowców, na trasie S8, od strony Warszawy w kierunku Budziska, można było zaobserwować wzmożony ruch nie tylko tirów, ale też aut osobowych na litewskich i łotewskich numerach rejestracyjnych.  Fot. GD

W sobotę (14 marca), po zapowiedzi przez premiera Mateusza Morawieckiego zamknięcia polskich granic dla obcokrajowców, na trasie S8 od strony Warszawy w kierunku Budziska można było zaobserwować wzmożony ruch nie tylko tirów, ale też aut osobowych na litewskich i łotewskich numerach rejestracyjnych.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem