Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ciągu dnia zmieniły się też pozostałe dane podawane przez służby wojewody podlaskiego. Liczba osób hospitalizowanych wzrosła z czterech do pięciu. Nadzorem epidemiologicznym objęte są już 392 osoby. Znacznie zwiększyła się też liczba próbek pobranych do badania – z 78 do 104 (dane na godz. 18 w sobotę).

Podlaskie wciąż pozostaje jednym z dwóch województw – obok Kujawsko-Pomorskiego – w których do tej pory nie potwierdzono ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Ale Białystok jest także jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie ma laboratorium do badania próbek na obecność koronawirusa. W piątek Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaczął wspierać wojewódzką stację sanitarno-epidemiologicznej w uruchomieniu takiego laboratorium. Docelowo ma stworzyć także własne. Wojewoda Bohdan Paszkowski (PiS) powiedział, że zostały już wykonane czynności z zamówieniami niezbędnego sprzętu. Badania mają ruszyć na miejscu w najbliższych dniach.

W całym kraju liczba osób zakażonych wzrosła do 103, ale i liczba ozdrowieńców – do 13.

Niestety, w sobotę zmarł trzeci pacjent, 66-letni mężczyzna, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie. Miał choroby współistniejące. 

Koronawirus o nazwie SARS-CoV-2 powoduje zapalenie płuc o nazwie COVID-19. Okres inkubacji wirusa (czyli czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby) trwa od jednego do 14 dni.

Epidemia wybuchła w Chinach pod koniec zeszłego roku, w ostatnich tygodniach koronawirus rozniósł się po świecie. Jest też w Polsce (jeśli chcesz być na bieżąco – zapisz się na nasz codzienny, bezpłatny newsletter na temat koronawirusa).

80 proc. zgonów z powodu koronawirusa to ludzie starsi – powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że około jedna piąta zakażonych może mieć ciężki przebieg choroby, reszta umiarkowany lub lekki, niewymagający pobytu w szpitalu, tylko kwarantanny w domu. Wszystko wskazuje na to, że zakażenie koronawirusem może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.