Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do tej pory połączeń do stolicy było sporo – PlusBus wysyła do Warszawy osiem autobusów w ciągu doby i tyle samo ma kursów powrotnych. Żak Express takich połączeń tam i z powrotem ma sześć. Teraz – ze względu na zagrożenie epidemiczne i niższą frekwencję wśród pasażerów – to się zmieni.

Koronawirus. Kursów mniej o 70 proc.

Autobusy PlusBusa w sobotę, niedzielę i poniedziałek (14-16 marca) jeszcze jeżdżą według normalnego rozkładu. Ale już Żak Express w tym terminie ograniczył kursy. I tak w sobotę (14 marca) liczbę połączeń zmniejszono do czterech, w niedzielę (15 marca) do pięciu, w poniedziałek (16 marca) do dwóch.

Koronawirus. W kraju 93 przypadki zakażenia, dwie ofiary śmiertelne. W Podlaskiem koronawirusa wciąż nie stwierdzono

A od wtorku (17 marca) obie firmy zaczynają współpracę. I przez kolejne dwa tygodnie (do 1 kwietnia) do Warszawy i z powrotem będą razem wysyłać tylko trzy autobusy dziennie. Firmy dogadały się w ten sposób, że część połączeń realizować będzie PlusBus, a część Żak Express. W dniach 17 marca - 1 kwietnia kursy do (i z) stolicy będą wyglądać następująco:

Do Warszawy:

*Białystok – Warszawa – godz. 5:00 (PlusBus) *Białystok – Warszawa – godz. 9:00 (Żak Express) *Białystok – Warszawa – godz. 11:00 (PlusBus)

Do Białegostoku:

*Warszawa - Białystok: 12:15 (Żak Express) *Warszawa - Białystok: 14:15 (PlusBus) *Warszawa - Białystok: 16:15 (PlusBus)

Inne trasy

Ograniczenia od 17 marca wprowadzono też na trasie do Modlina (lotniska międzynarodowe są zamknięte, realizowane są tylko połączenia krajowe). PlusBus wcześniej do Modlina wysyłał cztery autobusy, teraz zostanie jeden (wyjazd do Modlina o godz. 7, powrót z Modlina do Białegostoku – godz. 13).

Ograniczenia dotyczą też kursów realizowanych przez Żak Express na linii Suwałki-Warszawa (nie jadą przez Białystok, a przez Augustów, Rajgród, Ełk, Grajewo, Szczuczyn i Łomżę). Od 17 marca z większej liczby kursów zostaną tylko trzy: Suwałki-Warszawa – o *godz. 2, *godz. 7.10, *godz. 12.30. Powrót: *godz. 9.15, *godz. 15.15, *godz. 19.30. Żak Express zawiesza też swoje połączenia z Suwałk do Modlina od 16 marca.

Jak informują obie linie – rozwiązanie jest tymczasowe, sytuacja będzie monitorowana na bieżąco.

PKS: Rozkład wakacyjny

Ze względu na małą frekwencję i koronawirusa czasowe ograniczenia w rozkładzie jazdy postanowiło też wprowadzić PKS NOVA. I informuje że w dniach 16-25 marca wszystkie autobusy spółki będą kursowały zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy. Już od soboty 14 marca zawieszono też kursy na kilku trasach (m.in. połączenia dalekobieżne):

Są to połączenia: Białystok – Szczecin, Białystok – Kołobrzeg, Białystok – Gdańsk, Bielsk Podlaski – Warszawa, Białowieża – Warszawa, Łomża – Gdańsk, Łomża – Olsztyn, Suwałki – Wrocław, Suwałki – Warszawa, Suwałki – Katowice, Suwałki – Olsztyn, Suwałki – Gdańsk, Siemiatycze – Warszawa, Zambrów – Olsztyn.

Pociągi na razie kursują bez zmian. W związku z zagrożeniem epidemicznym zawieszono połączenia międzynarodowe.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.