Jeśli ktoś wyląduje na przymusowej kwarantannie lub nie planuje ruszyć się z domu - ale nie tylko - i okazuje się, że potrzebna jest pomoc przy zrobieniu zakupów, załatwieniu sprawy, wizycie w aptece lub po prostu pogadaniu z drugim człowiekiem itp., to ta grupa jest właśnie po to - piszą twórcy Widzialnej Ręki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To odpowiedź tych, którzy mogą pomóc innym w przetrwaniu pandemii koronawirusa. Widzialna Ręka jest już w Białymstoku. Działa na Facebooku.

– Ciąg dalszy budowania wspólnoty, solidarności międzyludzkiej i zwykłej życzliwości. Założyłem grupę Widzialna Ręka – #Białystok (i okolica). W wielkim skrócie – jeśli ktoś chce zaoferować pomoc tym, którzy tej pomocy mogą potrzebować w czasie kwarantanny i akcji #zostańwdomu, to właśnie do tego służy ta grupa. Więcej o jej zasadach w opisie po dołączeniu do grupy. Dbajmy o siebie i wspierajmy się. SPP – solidarność, profilaktyka i zero paniki – napisał Radek Puśko, białostocki społecznik.

Koronawirus. W Białymstoku rozwija się sąsiedzka pomoc

Oczywiście mowa jest o pomocy nieodpłatnej! Jak piszą twórcy Widzialnej Ręki: – Grupa jest przestrzenią dla przyjaznej komunikacji. Nie jest miejscem na złośliwości i przytyki osobiste. Nie ma tu miejsca na uprzedzenia – mikroby na pewno ich nie mają i wszystkich nas traktują jednakowo. Cel grupy jest prosty: znajdowanie i oferowanie pomocy.

Zastrzegają, że w grupie nie ma miejsca na naruszanie prawa, brak szacunku, ogłoszenia o sprzedaży lub wymianie leków, dyskusji politycznych czy też dotyczących wyznania.

– Spotkaliśmy się tu dobrowolnie i niezależnie, przede wszystkim dlatego, żeby w trudnej sytuacji dać z siebie coś fajnego. Kontestując zasady grupy, narażamy potrzebujących. Łamanie tych dość prostych zasad może się wiązać z usunięciem z grupy. Jeżeli piszecie posty, dodawajcie hasztagi (łatwiej będzie się zorganizować) #pomoge – jeżeli oferujesz konkretną pomoc, #potrzebuje – jeżeli potrzebujesz czegoś, a z różnych powodów związanych z obecną sytuacją nie możesz tego samodzielnie zorganizować, #dzielnica #miejscowość – w jakiej dzielnicy, w jakiej miejscowości – kwitują „widzialni”.

Polska w czasach koronawirusa. Czekamy na wasze spostrzeżenia, o czym powinniśmy napisać. Piszcie: listy@wyborcza.pl lub redakcja@bialystok.agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem