Służby wojewody podlaskiego podają aktualne dane dotyczące choroby COVID-19: to cztery osoby w województwie hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia, 18 objętych kwarantanną i 390 nadzorem epidemiologicznym. Do badania pobrano już w sumie 78 próbek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ministerstwo Zdrowia informuje już o 93 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Dwie osoby zmarły. Pierwsza pacjentka, cierpiąca też na inne schorzenia i hospitalizowana w Poznaniu, zmarła w czwartek. W piątek wieczorem (13 marca) zmarł 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu. Starszy mężczyzna był niewydolny oddechowo i miał schorzenia towarzyszące.

– W nocy z soboty na niedzielę zostaną wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze oraz kolejowe. Ruch wewnątrz kraju może się odbywać bez ograniczeń. Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób – zapowiedział w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki, wprowadzając stan zagrożenia epidemicznego.

O północy w nocy z soboty na niedzielę (14/15 marca) wejdą w życie nowe, daleko idące zmiany w zakresie przekraczania przez obywateli, a zwłaszcza przez cudzoziemców, granic naszego państwa. Zostaną przywrócone pełne kontrole na wszystkich granicach. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę.

Od północy będzie obowiązywać zakaz zgromadzeń w grupach powyżej 50 osób, dotyczący również związków wyznaniowych i Kościołów. Ograniczenie dotyczy też galerii handlowych, restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, a więc wszystkich miejsc, gdzie gromadzą się ludzie. W galeriach handlowych pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, pralnie, apteki, sklepy ze środkami higieny osobistej. Wszystkie restauracje mogą świadczyć usługi na wynos, na dowóz.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega: – To ostatni moment na zdecydowane działania. Tutaj nie ma czasu na półśrodki. To nie jest czas na zabawę.

Ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego będą obowiązywać przez 14 dni, z możliwością przedłużenia. Granice są zamknięte na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni, a następnie 30 dni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie było testów, nie było chorych.

  Teraz się pojawią.
  Zresztą większość i tak się nigdy nie dowie, że miało w sobie koronawirusa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie JUŻ 78 ale DOPIERO 78. Nie dziwne ze w podlaskiem nie ma chorych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0