Na razie nie wiadomo, kto będzie liczyć wiernych i co będzie w przypadku, gdy w kościołach podczas niedzielnej mszy pojawi się więcej niż 50 wiernych. Tymczasem metropolita białostocki ograniczył możliwość uczestnictwa wiernych w mszach w kościołach i kaplicach (w niedziele i w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną, a w wypadku pogrzebu - do najbliższej rodziny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z pandemią koronawirusa metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda wydał w sobotę (14 marca) kolejne zarządzenie. Tym razem dotyczy ono udziału wiernych w niedzielnych nabożeństwach. To odpowiedź na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego „w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce”.

Zjednoczyć wszystkie siły

Przewodniczący KEP zwrócił się do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób, zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie, a które ogłosił w piątek (13 marca) wieczorem premier Mateusz Morawiecki.

W sobotnim zarządzeniu metropolity Wojdy czytamy: „Jesteśmy w obliczu próby, która wymaga od nas wszystkich wielkiej dojrzałości i najwyższej odpowiedzialności. Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa ma już zasięg światowy i trudno jest przewidzieć, jakie będą jej skutki. Dlatego zmusza nas ona do podejmowania odpowiedzialnych decyzji, przyjmowania postaw i zachowań motywowanych wiarą oraz dobrem zarówno własnym, jak i innych. W tym szczególnym momencie musimy zjednoczyć wszystkie siły, aby wspólnie walczyć z biologicznym zagrożeniem, które w innych krajach już zbiera śmiertelne żniwo. Wszystkim nam powinno zależeć, aby zagrożenie epidemiologiczne ustało tak szybko, jak to jest tylko możliwe”.

Poprosił „wszystkich o skrupulatne przestrzeganie zaleceń władz państwowych i KEP oraz m.in. o uczestniczenie w mszach za pośrednictwem środków przekazu i możliwości przyjmowania komunii świętej duchowej”.

Arcybiskup Wojda ograniczył możliwość uczestnictwa wiernych w mszach w kościołach i kaplicach (w niedziele i w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną, a w wypadku pogrzebu – do najbliższej rodziny. Dodał: „We wszystkich Mszach wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób”.

Koronawirus. Zamknięte instytucje kościelne

Metropolita napisał: „Do odwołania należy odłożyć rekolekcje parafialne, spotkania wspólnot, katechezy przedmałżeńskie, spotkania komunijne i wszystkie inne. Zalecam nienapełnianie kropielnic wodą święconą, przekazywanie znaku pokoju tylko przez skłon głowy oraz przypominam o możliwości udzielania Komunii św. na rękę tym, którzy o to proszą. Kapłanów proszę o jeszcze większą dyspozycyjność w konfesjonałach, aby każdy, kto pragnie, mógł przystąpić do sakramentu pojednania”.

Nadmienił także: „W duchu miłości ewangelicznej proszę o objęcie szczególną opieką chorych i potrzebujących. Miejmy wielkie serce i szeroko otwarte oczy, aby dostrzec każdą osobę, która w tych trudnych chwilach znajdzie się w potrzebie, aby miłosierdzie Boże docierało do każdego.

Wszystkich kapłanów proszę o zachowywanie rezydencji i nieopuszczanie plebanii poza wypadkami uzasadnionymi racjami duszpasterskimi”.

Do 29 marca zamknięte będą: Sąd Metropolitalny Białostocki, Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, Księgarnia Archidiecezjalna i inne instytucje. W kurii metropolitalnej pełnione będą dyżury w godz. 9–13.30. Wszystkie sprawy można będzie załatwiać telefonicznie lub drogą mailową.

Mszy będzie więcej

W sobotę przed południem, jeszcze przed wydaniem nowego zarządzenia abp. Wojdy, rzecznik archidiecezji białostockiej ks. Andrzej Dębski w rozmowie z „Wyborczą” powiedział: – W wielu parafiach naszej archidiecezji już wprowadzono dodatkowe msze święte. To są np. w Białymstoku parafie Ducha Świętego, św. Jadwigi czy św. Kazimierza, gdzie nabożeństwa odbywają się na dwóch poziomach ich kościołów, żeby nie powodować sytuacji, że obecnych będzie na mszy więcej niż 50 osób. O godz. 16 dodatkowe msze także wprowadziły np. parafie Matki Bożej Fatimskiej czy Chrystusa Króla.

Koronawirus. Kapelan w bielskim szpitalu pośrednikiem w kontakcie ze światem

Informacje o godzinach dodatkowych mszach są podane na stronach internetowych poszczególnych parafii. Przykładowo: w białostockim kościele św. Kazimierza (parafia ta liczy ok. 18 tys. wiernych, w niedzielnych mszach średnio uczestniczy ok. 30 proc. z nich) odprawiano dotąd w niedzielę sześć nabożeństw. Teraz będzie ich dwa razy tyle.

– Apelujemy do wiernych o pozostawanie w domach, żeby nie narażali siebie i innych na niebezpieczeństwo. Trzeba być teraz szczególnie roztropnym i odpowiedzialnym – mówi ks. Dębski.

Kto będzie liczyć wiernych?

Odpowiednich szczegółowych zaleceń, jeśli chodzi o to, jak w praktyce ma wyglądać ograniczenie osób do 50, które mogą uczestniczyć w mszach, jednak nie ma. Nie wiadomo więc np., kto miałby ograniczać tę liczbę i co w przypadku, gdy w kościołach pojawi się więcej niż 50 wiernych (a nawet mniej, bo liczba ta zgodnie z rozporządzeniem premiera dotyczy też posługujących duchownych w czasie nabożeństw i osób ich wspomagających).

Koronawirus. Związek Muzułmański w RP wstrzymuje modlitwy zbiorowe

W sobotę o godz. 20 przewodniczący KEP wygłosi orędzie związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju. W ostatnim komunikacie poprosił m.in. kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

Wskazał: „Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności”.

Dyspensa trzech podlaskich biskupów

W piątek (13 marca) metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, biskupi łomżyński Janusz Stepnowski oraz drohiczyński Piotr Sawczuk wydali zarządzenia dotyczące środków ostrożności w związku z epidemią koronawirusa. Udzielili wybranym grupom wiernych dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach do 29 marca. Biskupi wydali je, „mając na uwadze wzrost zakażeń koronawirusem także w naszym kraju i wynikające z niego zagrożenia zdrowia i życia, zwłaszcza dla osób starszych i chorych, zgodnie z rekomendacjami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski”.

Dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej udzielono: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Abp Tadeusz Wojda: Jeśli pozwolimy się zmanipulować, Polska z chrześcijańskimi wartościami będzie tylko wspomnieniem

Metropolita Wojda znaczył, podobnie jak biskupi Stepnowski i Sawczuk: „Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie gorąco zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe Mszy Świętych i innych nabożeństw”.

Biskupi już wcześniej wyliczyli zasady, które powinny być przestrzegane w kościołach w czasie liturgii do 29 marca:

 • kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 • przewidziane jest przyjmowanie komunii świętej na rękę,
 • znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 • cześć krzyżowi i relikwiom należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • w kościołach nie będą napełniane kropielnice z wodą święconą.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Miłosierny pan z tego Wojdy, nie ma co
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Po co dobry Panbuk wymyślił koronawirusa? Żeby ukarać środowisko LGBT? Ale to bez sensu, bo wirus zabija głównie populację 80+, czyli podstawową klientę KK. Czy Wszechmogący nie mógłby opracować czegoś bardziej precyzyjnego? Np. wirusa, który atakowałby wyłącznie środowisko LGBT, niewiernych i ateistów? Czy mogę prosić o wypowiedź abepe Wojdę?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0