- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Wprowadzamy pełne kontrole na wszystkich polskich granicach - mówi premier Mateusz Morawiecki, rozpoczynając w piątek (13 marca) wieczorem konferencję prasową w Warszawie.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński precyzuje: - O północy w nocy z soboty (14 marca) na niedzielę (15 marca) wejdą w życie nowe, daleko idące zmiany w zakresie przekraczania przez obywateli, a zwłaszcza przez cudzoziemców, granic naszego państwa. Dzisiaj zostaną opublikowane dwa rozporządzenia. Pierwsze dotyczy przywrócenia pełnych kontroli na wszystkich granicach naszego państwa, drugie wprowadza znaczące ograniczenia, jeżeli chodzi o możliwość przekroczenia granic przez cudzoziemców.
Raport o pandemii. Relacja na żywo
- Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Nie zostaną oni pozostawieni bez pomocy - oznajmił premier Mateusz Morawiecki. - Ze względu na Polaków utrzymamy czartery. Są ludzie, którzy kończą urlopy, są gdzieś na feriach, w związku z tym muszą wrócić do kraju. Każdy z nich zostanie poddany osobnym procedurom.
Jak zaznaczył Morawiecki: - Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, żeby zabrakło żywności, Polska jest jednym z największych producentów żywności. Mamy bardzo duże nadwyżki i widać, że zupełnie niepotrzebna była panika dotycząca sklepów i wykupywania towarów w krótkim czasie.
Rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w grupach powyżej 50 osób. Dotyczy to również związków wyznaniowych i kościołów.
- Restrykcje dotyczą zarówno instytucji publicznych, marszów, demonstracji, jak i uroczystości religijnych - mówi premier.
A minister zdrowia Łukasz Szumowski dodaje: - To ostatni moment na zdecydowane działania. Tutaj nie ma czasu na półśrodki. To nie jest czas zabawę.
Ograniczenie dotyczy również galerii handlowych, restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, a więc wszystkich miejsc, gdzie gromadzą się ludzie.
W galeriach handlowych pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, pralnie, apteki, środki higieny osobistej. Wszystkie restauracje mogą jednak świadczyć usługi na wynos, na dowóz.
Premier Mateusz Morawiecki apeluje: - Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież, proszę: w najbliższych dniach i tygodniach pozostańcie w domach. Dzieci są nosicielami wirusa, bardzo często przechodzą chorobę w sposób bezobjawowy, ale mogą zarazić dziadków czy rodziców.
Ograniczenia związane z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego będą obowiązywać przez 14 dni, z możliwością przedłużenia. Granice są zamknięte na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni, a następnie 30 dni.
Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby:
z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.
Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.
Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.
Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.
Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski
Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:
małżonkowie obywateli polskich,
dzieci obywateli polskich,
osoby posiadające Kartę Polaka,
osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
Wojsko nie zamyka ulic i miast
Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga.
Wspólne działania regionu
Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi. To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobne działania wdrożyły już także kraje grupy Wyszehradzkiej, które ograniczyły drastycznie ruch międzynarodowy. Tylko wspólne i spójne działanie wszystkich regionu zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze