Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, biskupi łomżyński Janusz Stepnowski oraz drohiczyński Piotr Sawczuk wydali zarządzenia dotyczące środków ostrożności w związku z epidemią koronawirusa. Udzielili wybranym grupom wiernych dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach do 29 marca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W zarządzeniu abp. Tadeusza Wojdy czytamy, że wydał je „mając na uwadze wzrost zakażeń koronawirusem także w naszym kraju i wynikające z niego zagrożenia zdrowia i życia, zwłaszcza dla osób starszych i chorych, zgodnie z rekomendacjami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski”.

Koronawirus. W Białymstoku autobusy BKM będą jeździć jak w soboty. Kursy nocne odwołane

Koronawirus. Bez rekolekcji i bierzmowania

Metropolita białostocki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej do 29 marca: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Metropolita zaznaczył przy tym: „Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie gorąco zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe Mszy Świętych i innych nabożeństw”.

Wyliczył zasady, jakie powinny być przestrzegane w kościołach w czasie liturgii do 29 marca:

*kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

*przewidziane jest przyjmowanie komunii świętej na rękę,

*znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

*cześć krzyżowi i relikwiom należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

*w kościołach nie będą napełniane kropielnice z wodą święconą.

Ponadto - zgodnie z rozporządzeniem - do 29 marca zaplanowane przed Wielkanocą liturgie udzielenia sakramentu bierzmowania w parafiach zostają przeniesione na terminy późniejsze; zostają zawieszone: rekolekcje szkolne organizowane przez parafie, rekolekcje i dni skupienia dla dzieci i młodzieży organizowane w ośrodkach rekolekcyjnych w archidiecezji, spotkania formacyjne w związku z przygotowaniem do pierwszej komunii świętej i sakramentu bierzmowania, pielgrzymki grupowe.

Metropolita także wspomniał: „Sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów”.

Kościół. Polecenia dla duszpasterzy

W rozporządzeniu metropolity czytamy również: „Proszę o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Zachęcam wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę w tych intencjach”.

Arcybiskup Wojda polecił również duszpasterzom: aby odprawiali raz w tygodniu msze wotywne w intencji chorych i o oddalenie epidemii, kościoły pozostawiali otwarte w ciągu dnia, troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji najświętszego sakramentu, przy zachowaniu należytych zasad higieny odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

W końcu rozporządzenia metropolita stwierdził: „W tym czasie zagrożenia i wielkiego wysiłku podejmowanego w walce z epidemią wszystkich powierzam opiece Matki Bożej Pani Miłosierdzia, otaczam modlitwą i udzielam pasterskiego błogosławieństwa”.

Biskup wskazuje rozgłośnię

Swoją drogą dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej udzielił też biskup łomżyński Janusz Stepnowski (również do 29 marca). W dekrecie także napisał, że to odpowiedź na zachętę zawartą w zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca.

Bp Stepnowski udzielił dyspensy podobnie jak abp Wojda: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP zachęcił, aby osoby, które skorzystały z dyspensy, „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie (…), jak też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Dodał tu jednak: „Szczególnym wyrazem łączności ze wspólnotą Kościoła Łomżyńskiego niech będzie udział we wspólnej modlitwie za pośrednictwem Diecezjalnego Radia Nadzieja, które w tych dniach będzie realizowało transmisje Mszy św., nabożeństw wielkopostnych, rekolekcji z poszczególnych kościołów naszej Diecezji”.

Koronawirus. Szpital kliniczny w Białymstoku wstrzymuje planowe zabiegi

Dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej udzielił także biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem