Wprowadzamy pe³ne ograniczenie modlitw zbiorowych w zwi±zku z epidemi± koronawirusa pocz±wszy od pi±tku (13 marca) na co najmniej dwa tygodnie - zapowiedzia³ w rozmowie z "Wyborcz±" przewodnicz±cy Najwy¿szego Kolegium Muzu³mañskiego Zwi±zku Religijnego w RP mufti Tomasz Mi¶kiewicz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak powiedział nam mufti Miśkiewicz (mieszka i urzęduje w Białymstoku), w muzułmańskich świątyniach nie będą odbywały się modlitwy zbiorowe, ale pozostają one otwarte.

Zaznaczył: – O porze, która jest przeznaczona do modlitwy, każdy będzie mógł wejść do meczetu i się pomodlić.

Koronawirus. Szkoły zamknięte. Co z rekolekcjami? Rzecznik archidiecezji białostockiej: Potrzebna odpowiedzialność i rozwaga

Koronawirus. Wierni powinni stosować się do ograniczeń

Mufti przy okazji przypominał, że w meczecie w Bohonikach modlitwa odbywa się i tak tylko raz w miesiącu, w Kruszynianach w ogóle nie ma piątkowych modlitw zbiorowych, a białostocki Dom Kultury Muzułmańskiej (przy ul. Piastowskiej 13 f), gdzie znajdują się sale modlitewne, jest remontowany, w związku z czym jest nieczynny do końca sierpnia.

Stwierdził: – Także nasi wierni powinni stosować się do sanitarnych wytycznych i ograniczeń, jakie obowiązują w życiu publicznym. Zalecam modlitwy intencyjne za osoby, które są dotknięte tym wirusem i zrozumienie dla sytuacji, jaka powstała nie tylko w Polsce, ale na całym świecie z powodu jego rozprzestrzeniania się.

Centra Ligi Muzułmańskiej zamknięte

Wcześniej w związku z pandemią koronawirusa oświadczenie wydała Liga Muzułmańska, do której w Białymstoku należy centrum muzułmańskie przy ul. Hetmańskiej. Zapowiedziała zamknięcie centrów przez nią zarządzanych w całej Polsce, w tym w podlaskiej stolicy. Decyzja ta obowiązuje także przez okres nie krótszy niż dwa tygodnie i „decyzja ta ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia, jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa”.

Zgodnie z danymi Związku Muzułmańskiego w RP, w Polsce mieszka około 45 tysięcy muzułmanów. W Podlaskiem – 2-2,5 tysiąca (m.in. w Białymstoku – ok.700 oraz w okolicach Kruszynian, Bohonik, Sokółki, Suchowoli czy Dąbrowy Białostockiej).

Koronawirus. A cerkwie?

Tymczasem, jak powiedział nam w czwartek ks. Jerzy Doroszewicz, sekretarz prawosławnej kurii metropolitalnej, specjalne stanowisko w związku z pandemią koronawirusa Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ma przyjść we wtorek (17 marca). Zaplanowane nabożeństwa w cerkwiach do tego czasu mają odbywać się bez zmian.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliñski poleca
Wiêcej
    Komentarze
    Zaloguj siê
    Chcesz do³±czyæ do dyskusji? Zostañ naszym prenumeratorem
    Trzy ¶wi±tynie katolickie w Polsce, z czego jedna w remoncie, druga bez modlitw, w trzeciej raz na miesi±c... Ech, pomarzyæ...
    ju¿ ocenia³e(a)¶
    5
    1
    Prawdziwi Polacy czuja siê odpowiedzialni, brawo.
    ju¿ ocenia³e(a)¶
    2
    0
    Nie wiem, czy w meczetach funkcjonuje co¶ takiego, jak taca. Bo u czarnych sukienkowych to najwa¿niejszy punkt nabo¿eñstwa i z tego oni nie mog± zrezygnowaæ.
    ju¿ ocenia³e(a)¶
    2
    0
    Czapki z g³ów przez mufti Mi¶kiewiczem i muzu³manami! Milion razy m±drzejszy ni¿ polski ko¶ció³ katolicki i prawos³awni - którzy ba³wochwalczo nawo³uj± do uczestniczenia we wzajemnym zara¿aniu i rozprzestrzenianiu zabójczego wirusa.
    ju¿ ocenia³e(a)¶
    1
    0
    Oczywi¶cie, ¿e nie ma modlitw w meczetach, nawet Mekka jest nieczynna.
    ju¿ ocenia³e(a)¶
    1
    0