W związku z pandemią koronawirusa żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zawiesili dotychczasowe szkolenia w jednostkach wojskowych na rzecz doszkalania w związku z sytuacją kryzysową. Wspierają kombatantów i rezygnują z wyjazdów zagranicznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z pandemią koronawirusa od godz. 9 w czwartek (12 marca) do odwołania zmienił się model funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej (w tym 1. Podlaskiej Brygady OT) „ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy”. Całość formacji przeszła „w stan dwunastogodzinnej gotowości do działania”. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych „wchodzą w sześciogodzinną gotowość do podjęcia działań”.

Wszystkie szkoły i uczelnie zamknięte. W Podlaskiem prawie 4 mln na walkę z koronawirusem. To już sytuacja wyjątkowa

Koronawirus. Wsparcie kombatantów i zmiana szkoleń

Jak powiedział nam oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej porucznik Łukasz Wilczewski, w związku z pandemią koronawirusa sprecyzowano obszary, w jakich żołnierze mają działać. Pierwszy dotyczy potencjalnego wsparcia administracji rządowej – wojewódzkiej oraz samorządowej, wszelkich innych służb, a także kombatantów.

– Kombatantów już wspieramy. Mamy wyznaczonych w naszym województwie koordynatorów, którzy z kombatantami utrzymują stały kontakt telefoniczny i są w gotowości do ewentualnej pomocy w każdym wymiarze, np. w zakresie ich potrzeb transportowych. Nasza brygada pod opieką ma 20 kombatantów.

Także 1. Podlaska Brygada OT ograniczyła „własną działalność szkoleniową”, czyli zawieszono tzw. szkolenia rotacyjne w jednostkach wojskowych, a przekierowano się na szkolenia – przygotowania do zarządzenia kryzysowego.

Porucznik Wilczewski wyjaśnia: – Oznacza to m.in., że medycy i farmaceuci, którzy są w naszych szeregach, a nie pracują w publicznej służbie zdrowia, będą doszkalani pod kątem przygotowania do tego kryzysu [pandemii koronawirusa - red.]. Wydajemy też plecaki z niezbędnym zaopatrzeniem medycznym do pierwszej pomocy osobom z medycznym przeszkoleniem. To dotyczy ponad stu żołnierzy naszej brygady i ta liczba wzrasta.

Zaznacza także: – Podejmujemy działania na rzecz edukacji dotyczącej koronawirusa we własnych szeregach, bo wychodzimy z założenia, że tylko zdrowi będziemy mogli pomóc. Ponadto np. nasi żołnierze rezygnują z wyjazdów zagranicznych.

W czwartek rano w Podlaskiem jeszcze nie stwierdzono u żadnej z osób zakażenia koronawirusem.

Co zrobi 1. Podlaska Brygada OT, jeśli tak będzie?

Wilczewski mówi: – Jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzani Kryzysowego i działania takie wspólnie z nim będą konsultowane i będą podjęte wspólnie ze służbami wojewody podlaskiego.

Ponad dwa tysiące żołnierzy

Na chwilę obecną WOT w związku z pandemią koronawirusa wspiera m.in. funkcjonariuszy straży granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych.

– Podlaska Brygada OT składa się obecnie z batalionów lekkiej piechoty w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Hajnówce. Liczy ponad dwa tysiące żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej są jedną z pięciu rodzajów Narodowych Sił Zbrojnych. Zaczęły być formowane w 2015 r., za czasów kiedy ministrem obrony był Antoni Macierewicz. Pierwsza przysięga wojskowa w 1. Podlaskiej Brygadzie OT odbyła się w maju 2017 r. W sumie w WOT – zgodnie ze stanem na grudzień 2019 roku – służy ponad 24 tysiące żołnierzy. Jednym z podstawowych zadań tej formacji jest „realizacja przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem