Do 25 marca zamknięto kina, teatry, muzea, operę. Odwołano koncerty, spektakle, eventy, pokazy, wernisaże, spotkania. W samym tylko Białymstoku to kilkaset wydarzeń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koronawirus z impetem uderzył także w kulturę. W Podlaskiem, tak jak w całej Polsce, w dniach 12-25 marca (lub do odwołania) z powodu zagrożenia wirusem zarządzono zamknięcie wszystkich publicznych placówek kulturalnych. Swoje wydarzenia na najbliższe dwa tygodnie odwołują też prywatne kluby.

Instytucje kultury nieczynne. Miasto zamyka też baseny

Ale obawy związane z koronawirusem sięgają dalej i dotyczą też dalszych terminów - dzień przed ogłoszeniem o zamknięciu placówek kulturalnych (11 marca) premier podjął też decyzję (choć bez podania konkretnych dat) o odwołaniu imprez masowych, czyli powyżej 1000 osób.

Co oznacza też m.in. odwołanie największej imprezy czytelniczej w regionie - białostockich Targów Książki i 30 spotkań literackich (miały odbyć się w dniach 3-5 kwietnia, organizatorzy rozważają przełożenie ich na jesień) czy plenerowego Jarmarku Wielkanocnego pod Ratuszem (29 marca). Obie imprezy co roku przyciągają tysiące ludzi.

To już dalsze terminy, póki co przez najbliższe dwa tygodnie możemy zapomnieć o wyjściu do kina, muzeum, teatru czy na koncert, a nawet do biblioteki. Zostają książki (z domowych zapasów, księgarni, czytników), filmy online, programy telewizyjne i radiowe, słuchowiska.

Koronawirus. Zamknięte wszystkie placówki

W Białymstoku do odwołania zamknięte dla publiczności są Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał i Galeria im. Sleńdzińskich, Muzeum Wojska, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Podlaskie (i wszystkie oddziały, czyli białostockie Muzeum Historyczne i Rzeźby oraz placówki w Tykocinie, Bielsku Podlaskim, Supraślu), Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Osowiczach pod Białymstokiem.

Zamknięte są także domy kultury, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Książnica Podlaska i jej filie oraz Podlaski Instytut Kultury (wcześniej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury). A także białostockie kina: trzy Heliosy i kino Forum. Nieczynne są też wszystkie placówki kulturalne w regionie.

Brak możliwości obejrzenia wystaw w muzeach i galeriach czy udziału w warsztatach - to jedno. Decyzja o zamknięciu placówek oznacza też odwołanie zaplanowanych na najbliższe dwa tygodnie najróżniejszych wydarzeń artystycznych. Trudno nawet je zliczyć, idą w setki. Co uderzy też mocno w budżet organizatorów.

W samej operze - gabarytowo największej instytucji kulturalnej w Białymstoku - w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie odbędzie się m.in. 8 spektakli „Jesus Christ Superstar”, na które wyprzedano wszystkie bilety (jeden pokaz to blisko 800 osób na sali). Nie wspominając o koncertach symfonicznych, bajkach symfonicznych „Księga dżungli”, koncercie Carrantuohill (17 marca, bilety też wyprzedano), czy kilku imprezach zewnętrznych - choćby „Maleńczuk + Rhytm Section” (16 marca).

Co z biletami?

- Pieniądze za bilety zwracamy w formie, w jakiej zostały zakupione - informuje Joanna Dolecka, rzeczniczka OiFP. I tak: bilety na wydarzenia od 12 do 25 marca 2020, które zostały kupione w kasach OiFP, można zwrócić w kasie biletowej przy ul. Odeskiej 1 do 31 marca. Z kolei zwroty środków za bilety zakupione za pośrednictwem internetowego Serwisu Bilety24 nastąpią automatycznie (zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, zarówno w przypadku płatności przelewem bankowym, BLIKiem, jak i kartą, z zastrzeżeniem terminu zgodnie ze wskazaniem operatora kart płatniczych, do 31 dni).

W Teatrze Dramatycznym  w przypadku zakupionych biletów zwrot możliwy jest tylko w kasie teatru, za okazaniem paragonu i biletu. - Odwołane zostają wszystkie propozycje repertuarowe dla publiczności oraz warsztaty teatralne, zawieszona zostaje też sprzedaż biletów - informuje Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się zaplanowana na 21 marca premiera spektaklu „Pensjonat Pana Bielańskiego" w reżyserii Marka Gierszała.

W Białostockim Teatrze Lalek 15 marca miała odbyć się publiczna premiera spektaklu „Sen nocy miłości” w reż. Marka Zakostelecky’ego. Tu również premierowy pokaz dla publiczności zostanie przesunięty.

- Choć przez dwa tygodnie teatr będzie zamknięty dla osób z zewnątrz, to administracyjnie dalej pracuje. Realizujemy kolejny etap naszej pracy. Toteż pokaz spektaklu w niedzielę się odbędzie - tyle że zamknięty, dla jego realizatorów. Premiera publiczna odbędzie się w najbliższym możliwym czasie, o czym będziemy informować - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

 Jeszcze przed wydaniem decyzji o odwołaniu imprez i zamknięciu placówek kulturalnych w całej Polsce swoje wydarzenia zdecydowała się odwołać Akademia Teatralna w Białymstoku. To m.in.  pokazy przedstawienia dyplomowego IV roku AT „Śmierć porucznika", które miały się odbyć 14 i 15 marca oraz spotkanie z prof. Wiesławem Jurkowskim i promocja książki (19 marca).

W najbliższym czasie widzowie nie zobaczą też spektakli Teatru Wierszalin w Supraślu (odwołane zostały spektakle „Wziołowstąpienia” 14-15 marca oraz koncert Jacka Hałasa - 21 marca).  

Bez filmu i nagrody

W związku z zagrożeniem koronawirusem sporo zaplanowanych w ciągu dwóch tygodni imprez musi odwołać też Białostocki Ośrodek Kultury. To choćby: * spotkanie z wybitnym wizjonerem kina - Lechem Majewskim (autorem m.in. fenomenalnego filmu „Młyn i krzyż” i „Angelusa”) oraz przedpremierowy pokaz jego filmu „Dolina Bogów” (zaplanowane na 14 marca w kinie Forum), *koncert No Logo w Famie (14 marca), *Tydzień Kina Hiszpańskiego (20-26 marca), * rozmaite zajęcia i spotkania (m.in. weekendowe warsztaty rodzinne w Centrum im. Zamenhofa w weekend w dniach 14-15 marca).

Nie odbędzie się też zaplanowane na 27 marca wręczenie Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku. Z kolei festiwal tańca nowoczesnego „City of dance” z udziałem blisko 300 tancerzy - planowany na najbliższą niedzielę (15 marca) w Gimnazjum nr 6 organizatorzy przełożyli na 26 kwietnia.

W najbliższym czasie nie odbędą się też imprezy organizowane przez białostockie uczelnie (m.in. Dzień Liczby Pi zaplanowany na 13 marca na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku).

Kluby

Swoje imprezy odwołały też prywatne kluby, m.in. Zmiana Klimatu. W najbliższym czasie to m.in. bezpłatny pokaz trzech filmów Michała Krota o kulturze niezależnej w Białymstoku ("Hollywood Białystok" - 12 marca, „Kartki”- 13 marca) i „Białystok Underground” - 14 marca). W zaplanowanym terminie nie odbędą się też koncerty takich zespołów jak: Fisz Emade Tworzywo - koncert zewnętrzny (19 marca), Romantycy Lekkich Obyczajów (20 marca), Kreha (21 marca) czy event - I urodziny Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (15 marca).

- Wszystkie koncerty i większość wydarzeń przenosimy na inne terminy. W sprawie ewentualnych zwrotów biletów i innych terminów imprez będziemy informować na naszych stronach. Generalnie będzie można zwracać bilety w miejscu zakupu, tzn. jeśli ktoś kupił bilet papierowy, to zwraca go w miejscu, w którym go kupił, a jeśli przez internet, to przez tę platformę, na której kupił - mówi Damian Kudzinowski ze Zmiany Klimatu.

Książnica zamknięta

Ktoś, kto nie zdążył oddać do biblioteki przeczytanych książek i wypożyczyć nowych, w najbliższym czasie tego nie zrobi. Do odwołania zamknięta została też bowiem Książnica Podlaska przy Skłodowskiej i jej 16 filii bibliotecznych rozsianych po osiedlach. Kar jednak nie będzie.

- Terminy zwrotów wypożyczonych materiałów bibliotecznych zostaną prolongowane i nie będą naliczane kary za przetrzymanie książek. Ale zamówienia i rezerwacje składane przez elektroniczny katalog nie będą realizowane - informuje Justyna Sawczuk, rzeczniczka Książnicy Podlaskiej.

Zamknięcie Książnicy i filii oznacza też, że nie odbędą się tam wszelkie imprezy: spotkania autorskie, szkolenia, lekcje biblioteczne, wykłady, warsztaty, wystawy, w tym zajęcia dla dzieci z języka angielskiego oraz konkurs poezji śpiewanej w Filii nr 4. Tu termin jednak się mocno wydłuża - placówka zdecydowała się wszystkie te imprezy odwołać aż do końca kwietnia. Od razu w środę (11 marca) zdecydowano się też na odwołanie spotkania autorskiego z Vincentem S. Severskim, autorem szpiegowskich thrillerów (spotkanie było zaplanowane na środowe popołudnie).

Brak dostępu do kultury w mieście nie wynagrodzi nam też wypad na lodowisko czy na basen. One także będą zamknięte do odwołania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem