Od czwartku nie będą odbywały się imprezy m.in. w Białostockim Ośrodku Kultury czy spektakle w Białostockim Teatrze Lalek. Nie popływamy też w basenach Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To reakcja prezydenta na rozprzestrzeniające się zagrożenie związane z koronawirusem. Tadeusz Truskolaski w środę (11 marca) ogłosił, że od czwartku podległe pod magistrat placówki kultury przestają przyjmować widzów i zwiedzających. A pod miasto podlegają Białostocki Ośrodek Kultury, Białostocki Teatr Lalek, Kino Forum, Muzeum Wojska, Galeria Arsenał, Dom Kultury Śródmieście, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galeria Sleńdzińskich oraz Muzeum Pamięci Sybiru. Pozostałe - jak Opera i Filharmonia Podlaska czy Muzeum Podlaskie - nadzoruje już marszałek Artur Kosicki.

 - Odwołujemy wszelkie imprezy kulturalne i sportowe w mieście. Zamykamy instytucje kultury i sportu. Od jutra [12 marca] zamknięte będą baseny, lodowisko, BTL, kino Forum - wyliczał prezydent. - Do odwołania zamykamy Centrum Aktywności Społecznej. Ograniczmy odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej do tych osób, które są opiekunami. Prace pracowników socjalnych dostosowujemy do sytuacji kryzysowej. Wydawanie decyzji o świadczeniach będzie odbywało się bez wywiadów środowiskowych. W szpitalu miejskim odwiedziny już są zakazane. Komunikacyjne spółki miejskie już od tygodnia codziennie dezynfekują swoje autobusy.

Truskolaski zaapelował też o zwiększenie liczby badań na obecność koronawirusa i możliwość wykonywania ich w Białymstoku. Dziś próbki trzeba wozić do Warszawy. W całej Polsce badań wykonano około 200 razy mniej niż w Niemczech.

Prosił, by sprawy urzędowe załatwiać zdalnie, a jeśli - jest taka możliwość - lub odłożyć je na później. Truskolaski zapowiedział, że by uniknąć zgromadzeń w urzędzie miejskim wprowadzany będzie np. system wcześniejszych rejestracji. Prosił, by zajęcia odwołał Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie odbędzie się piątkowa debata w Centrum Aktywności Społecznej. Nie odbędzie się weekendowy festiwal kulinarny na Stadionie Miejskim.

W Polsce potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Na razie nie ma żadnego w województwie podlaskim.

W Podlaskiem hospitalizowane w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa są 3 osoby, 4 objęte kwarantanną, a 294 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem