Koronawirus uderzył też w jedną z największych imprez organizowanych w kwietniu w Białymstoku - Targi Książki. Wraz z nimi w dniach 3-5 kwietnia nie odbędzie się też blisko 30 spotkań z pisarzami. Organizator rozważa przełożenie imprezy na wczesną jesień.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To, że losy białostockich Targów Książki się ważą, było jasne już w chwili, gdy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek (10 marca) przed południem odwołanie wszelkich imprez masowych (czyli skupiających powyżej tysiąca osób). A białostockie święto książki organizowane od kilku lat w operze, w targowy weekend ściągało codziennie po kilka tysięcy zwiedzających.

Jednak póki trwały rozmowy dotyczące targów i wyjaśniano różne możliwości interpretacji ustawy o zgromadzeniach masowych, w ciągu dnia nie podawano jednoznacznej decyzji.

Co dalej?

W tej chwili, kiedy wszystko jest już jasne - to już kwestia ustalenia kolejnego terminu targów.

Andrzej Kalinowski z Fundacji Sąsiedzi mówi: – Organizowanie ich w maju, gdy wydawcy są skupieni na warszawskich targach, nie ma sensu, poza tym nie wiadomo, jak do maja będzie wyglądało zagrożenie wirusem. Czerwiec też nie jest dobrym terminem. Myślę więc o terminie powakacyjnym, najlepszy wydaje się przełom września i października. W środę (11 marca) będę rozmawiał z dyrekcją opery na temat ewentualnych możliwych terminów, a potem z wydawcami. Mam nadzieję, że uda się to jakoś poukładać. Choć tak naprawdę wszystko trzeba zacząć od nowa.

Koronawirus w Polsce i Europie. MAPY

Sprawa jest skomplikowana. Rynek wydawniczy rządzi się swoimi prawami, wydawcy mają swój terminarz, jeśli chodzi o najistotniejsze targi w Polsce, i pod ich kątem rozkładają swoje siły. Termin na przełomie września i października wydaje się kluczowy, bo im później, tym trudniej – w październiku odbywają się choćby targi krakowskie.

Nie wiadomo też, ile z zaplanowanych obecnie spotkań autorskich (organizowanych w ramach festiwalu literackiego towarzyszącego targom) uda się przenieść na ewentualny powakacyjny termin – w końcu wielu z zaproszonych w kwietniu do Białegostoku gości ma już swoje plany.

30 spotkań autorskich

W kwietniu do Białegostoku Fundacja Sąsiedzi zaprosiła blisko 50 autorów, z których spotkania autorskie miało mieć 30 (co stawia białostockie targi i festiwal literacki wśród ważniejszych imprez czytelniczych w kraju).

Z czytelnikami mieli spotkać się m.in. Paweł Łoziński, Jakub Małecki, Jerzy Bralczyk, Łukasz Orbitowski, Edward Lutczyn, Filip Łobodziński (tłumacz), Dominika Słowik, Julia Fiedorczuk, Paweł Reszka, Muniek Staszczyk, Andrzej Pałłasz, Filip Springer, Katarzyna Miller, Karol Jałochowski, Urszula Zajączkowska, Ilona Łepkowska, Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk.

Festiwal literacki w ramach targów – nietypowo – miał otwierać koncert Artura Andrusa – w kinie Forum. Kiedy się odbędzie (czy w terminie kwietniowym, czy później, czy w ogóle), to też kwestia kolejnych rozmów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem